X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W PE przewagę mają ci, którzy domagają się bicia w Polskę". Legutko o rezolucji ws. mechanizmu warunkowości

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 14:40
- Parlament Europejski jest zdominowany przez nurt lewicowy. Większość izby jest coraz bardziej furiacko nastawiona do Polski i Węgier - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Ryszard Legutko, europoseł PiS
Ryszard Legutko, europoseł PiSFoto: PAP/Grzegorz Momot

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie mechanizmu warunkowości. W dokumencie skrytykowano Komisję Europejską za to, że nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości w "najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności w UE". Podczas środowej debaty nad rezolucją posłowie do Parlamentu Europejskiego przedstawiali skrajnie różne opinie na jej temat. Część wykorzystała ją do krytykowania Polski i Węgier. Europoseł PiS Ryszard Legutko ripostował, że problem z praworządnością mają instytucje unijne, a nie państwa UE.

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
"Ze strony prawnej jesteśmy zabezpieczeni". Prof. Genowefa Grabowska o mechanizmie warunkowości UE

Ryszard Legutko opisał w Polskim Radiu 24 debatę, która poprzedziła przyjęcie rezolucji.  - W Parlamencie Europejskim się nie dyskutuje, to jest teatr nienawiści - skomentował. - Większość parlamentarna jest coraz bardziej furiacko nastawiona do Polski i Węgier - dodał europoseł. 

Gość Tadeusza Płużańskiego podkreślił, że w unijnej izbie "jest ogromna przewaga tych, którzy domagają się bicia w Polskę i Węgry". - Większość parlamentarną ogarnęła wścieklica i ktoś, kto wymyślił zasadę warunkowości, zrobił niezwykły prezent dla parlamentu - ocenił.

- Parlament europejski jest zdominowany przez nurt lewicowy. Rządy konserwatywne to dla nich obce ciało, więc wszystkie sposoby są dobre, żeby utrudnić im życie - stwierdził eurodeputowany PiS.


Posłuchaj
23:34 _PR24_AAC 2021_06_13-14-06-46.mp3 Ryszard Legutko: w Parlamencie Europejskim dominują ci, którzy domagają się bicia w Polskę ("Temat dnia"/PR24)

 

Odnosząc się do dyskusji wokół mechanizmu warunkowości, Legutko powiedział, że "mamy obecnie do czynienia z wyrzucaniem do kosza nawet opinii prawnych". - Powstało bardzo wiele negatywnych opinii prawnych dotyczących mechanizmu warunkowości, które wykazały, że nie ma on umocowania w żadnym traktacie - wyjaśnił. - Ten mechanizm to brutalny gwałt na traktatach - dodał.

Podkreślił, że instytucje unijne muszą pamiętać, że "nie są super rządem". - W Unii kraje to nie są województwa, a Komisja Europejska to nie jest rząd, choć rości sobie takie prawa - powiedział gość PR24. 

Legutko wyraził też przekonanie, że Trybunał Sprawiedliwości UE "jest wyraźnie nastawiony ideologicznie i broni racji głównego nurtu". - TSUE jest nieprzychylnie nastawiony do Polski i Węgier, więc nie oczekujmy tam bezstronności - podsumował.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyTadeusz Płużański

GośćRyszard Legutko (PiS)

Data emisji: 13.06.2021

Godz. emisji: 14.06

kp

Czytaj także

Edyta Hołdyńska: od lat obserwujemy chęć nabywania coraz większych kompetencji przez instytucje UE

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 19:15
-  Unia Europejska chciałaby, żeby wszystkie kraje członkowskie mogły być na pewnym poziomie sterowane z Brukseli. Temu sprzeciwiała się Wielka Brytania, wychodząc ze wspólnoty - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Hołdyńska ("Sieci"). Gościem audycji był również Adam Buła ("Polska Press").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: TSUE przestraszył się większości parlamentarnej

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 21:20
- Ta ostentacyjna presja Parlamentu jest zadziwiająca. Jeśli TSUE rzeczywiście ma rozstrzygać spory pomiędzy instytucjami unijnymi a krajami członkowskimi, to powinniśmy uwolnić go od tej presji - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. 
rozwiń zwiń