X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nadużywany i nadinterpretowany przez instytucje UE". Radosław Molenda o mechanizmie warunkowości

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 11:05
- Mechanizm warunkowości ma, według zapisów, służyć ochronie unijnego budżetu. Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób to co się dzieje w Polsce może zagrażać budżetowi UE. Tu nie ma żadnej relacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Molenda, publicysta tygodnika "Idziemy" oraz portalu Idziemy.pl.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej  zdj. ilustracyjne
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej / zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker

Unijny Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy w trybie przyspieszonym skargi na mechanizm uzależniającym wypłatę funduszy od kwestii praworządności. Tak zdecydował prezydent Trybunału w Luksemburgu. Pierwsza rozprawa zaplanowana jest na połowę października. Skargi na rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości złożyły Polska i Węgry.

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
"Ze strony prawnej jesteśmy zabezpieczeni". Prof. Genowefa Grabowska o mechanizmie warunkowości UE

Do decyzji TSUE odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Radosław Molenda. - Jeżeli rozprawa odbędzie się 11 i 12 października, to mamy trochę czasu, żeby gruntownie przeanalizować naszą sytuację prawną - zaznaczył. - Mam wrażenie, że to z czym mamy nieustannie do czynienia w UE to liczenie na naszą niepamięć, liczenie na to, że nikt nie ma pamięta, na co umawialiśmy się z Unią - stwierdził Molenda. 


Posłuchaj
23:16 _PR24_AAC 2021_06_13-10-34-18.mp3 "Ten system jest nadużywany i nadinterpretowany". Radosław Molenda o mechanizmie warunkowości w UE ("Temat dnia"/PR24)

Publicysta przypomniał, że zgodnie z unijnymi zapisami "mechanizm warunkowości ma służyć ochronie unijnego budżetu". - Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób to co się dzieje w Polsce może zagrażać budżetowi UE. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie ma żadnej relacji między sporami politycznymi w Polsce a zagrożeniami dla budżetu unijnego czy Funduszu Odbudowy - stwierdził Molenda.

Gość PR24 wyraził przekonanie, że "mechanizm warunkowości jest nadużywany i nadinterpretowany przez instytucje Unii Europejskiej". - Kiedy okazało się, że UE nie ma skutecznych narzędzi, żeby wpływać na wewnętrzną politykę Polski, wtedy wymyślono takie narzędzie jak rozporządzenie ws. systemu warunkowości - powiedział publicysta. 

Czytaj także:

- To co możemy w tej sytuacji zrobić, to nieustannie przypominać, że nie jesteśmy wyjątkiem. Tak jak inne kraje członkowskie, mamy prawo robić w naszym kraju to, co uważamy za stosowne - zaznaczył. Jego zdaniem działania Trybunału są "próbą wpływania na Polskę w taki sposób, żebyśmy nie wyszli z fazy drugiej prędkości".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyŁukasz Sobolewski

Gość: Radosław Molenda

Data emisji: 13.06.2021

Godz. emisji: 10.33

kp

Czytaj także

Kobeszko: powinniśmy szukać sojuszników do tego, by dokonać zmian w traktatach europejskich

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 09:45
- Innej drogi niż mozolne szukanie sojuszników na rzecz zmiany i większej przejrzystości reguł w unijnym prawie nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko z "Nowej Konfederacji". Gościem audycji był też Mateusz Kosiński z "Tygodnika Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To bezczelność, chcą byśmy zrezygnowali z suwerenności". Jastrzębowski o liście unijnego komisarza

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 11:37
- To, co w tej chwili zrobiono, to bezczelność, to rzecz nie do uwierzenia. Przekaz podprogowy jest taki: zrezygnujcie ze swojej suwerenności, wasze prawo nie jest ważne. Odbiera się nam suwerenność kawałek po kawałku - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski z portalu Salon24. Gośćmi audycji byli także: Piotr Cywiński ("Sieci") i Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"). 
rozwiń zwiń