X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szczepienia nastolatków na COVID-19. Prof. Gut: nie ma powodów do powściągliwości

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 20:15
- Jeśli chodzi o przenoszenie wirusa, to rzeczywiście, transmisja od dzieci do 12. roku życia jest mniej więcej czterokrotnie niższa niż od osób powyżej tej granicy, a zwłaszcza powyżej 16 roku życia - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. - Pamiętajmy, że nie cała populacja dorosłych może zostać zaszczepiona isą ludzie, których będzie bardzo trudno zaszczepić - nadmienił, pytany o szczepienia nastolatków. 
Prof. Włodzimierz Gut
Prof. Włodzimierz GutFoto: PR24 / Adam Koniecki

W Polsce wykonano ponad 23,6 mln szczepień przeciw COVID-19 - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. W pełni zaszczepionych jest ponad 9,2 mln osób. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18 roku życia. Od poniedziałku preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.

minister zdrowia 21608256 1200.jpg
Odporność populacyjna Polaków przeciw COVID-19. Minister zdrowia podał dane

- Nie ma powodu do powściągliwości. W gruncie rzeczy chodzi o uzyskanie tych 80-paru procent uodpornionych osób - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, pytany o szczepienia nastolatków. - To nam będzie gwarantowało, razem z tymi, co przechorują, że praktycznie nie będziemy mieli problemu pandemii - ocenił. 

"Chodzi o tych, których nie da się zaszczepić"

Pytany o opinie, że ryzyko powikłań u dzieci jest mniejsze niż u dorosłych, a zatem korzyści ze szczepienia mniej przewyższają ryzyko, gość "Tematu dnia" odparł, że "nie byłoby problemu, gdyby wszyscy dorośli się zaszczepili". - Jeśli chodzi o przenoszenie wirusa, to rzeczywiście - transmisja od dzieci do 12. roku życia jest mniej więcej czterokrotnie niższa niż od osób powyżej tej granicy, a zwłaszcza powyżej 16 roku życia - ocenił wirusolog. - Pamiętajmy, że nie cała populacja dorosłych może zostać zaszczepiona. Są ludzie, których będzie bardzo trudno zaszczepić - nadmienił. 

Czytaj także: 

- Problemem jest przeniesienie na starszych. Mamy rodziny wielopokoleniowe, mamy środowiska wielopokoleniowe i nie da się izolować starszych. Bardziej chodzi o tych, których się nie da zaszczepić. Eksperymentuje się ze szczepionkami, głównie innego typu, dla osób np. po transplantacji, przyjmujących leki immunosupresyjne, to jest intensywnie badane. Na razie nie ma o tym mowy, a dla nich sprawa [zakażenia] może być sprawą życia i śmierci - ocenił prof. Włodzimierz Gut.

Posłuchaj
23:34 GutWlidzmierz-- PR24_AAC 2021_06_12-19-05-35.mp3 Prof. Włodzimierz Gut: nie ma powodów do powściągliwości w szczepieniach dzieci ("Temat dnia"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyPiotr Wąż

Gość: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog)

Data emisji: 12.06.2021

Godzina emisji: 19.06


mbl

Czytaj także

Eksperci: KPO daje szansę na stworzenie wielu miejsc pracy w innowacyjnych branżach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 18:00
To, że pieniędzy pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy przyczynią się do powstania 50 tys. miejsc pracy jest absolutnie realne. Trzeba jednak zadbać o to, żeby były to miejsca trwałe a przede wszystkim odnoszące się do nowoczesnych technologii. Z pewnością stanie się to w energetyce, ale praca dobrej jakości jest wyzwaniem dla całej gospodarki - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej i Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: jest już aplikacja weryfikująca covidowy certyfikat na iOS i Androida

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 09:54
- Mobilna aplikacja weryfikująca covidowy certyfikat przez odczytywanie kodu QR jest już i dla iOS, i na Androida – przekazał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń