X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Setka najlepszych synów Pomorza i Kujaw". Józef Żernicki o grobach Żołnierzy Niezłomnych w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 16:59
- Od kilka lat na bydgoskiej "łączce" trwają prace ekshumacyjne prof. Szwagrzyka, W jednym zbiorowym dole śmierci znaleziono m.in. szczątki rotmistrza Tadeusza Ośko, ps. Sęp - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Żernicki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Bydgoszcz. - Rodziny i środowiska patriotyczne z niecierpliwością wyczekują na okrycie kolejnych dołów śmierci- dodał. 
Tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych na bydgoskim cmentarzu
Tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych na bydgoskim cmentarzuFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Bydgoszcz upamiętnia polskich żołnierzy zamordowanych przez komunistów i pochowanych na bydgoskiej "Łączce", obecnie części cmentarza komunalnego na os. Błonia. - To miejsce, gdzie spoczywa niemal setka najlepszych synów Kujaw i Pomorza - mówił w Polskim Radiu 24 Józef Żernicki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Bydgoszcz.

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

Jak mówił gość "Tematu dnia", żołnierze podziemia niepodległościowego zostali "zamordowani przez bydgoskich komunistów w katowni na Wałach Jagiellońskich". - Od kilka lat trwają tam prace poszukiwawcze prof. Szwagrzyka, W jednym zbiorowym dole śmierci znaleziono m.in. szczątki rotmistrza Tadeusza Ośko, ps. Sęp, którego życiorys posłużył za kanwę do scenariusza filmu "Pułkownik Kwiatkowski" - wskazał Józef Żernicki.  - Ci bohaterowie byli zwożeni z całego b. województwa pomorskiego, jak się wtedy nazywało. Rodziny i środowiska patriotyczne z niecierpliwością wyczekują na okrycie kolejnych dołów śmierci. Spodziewamy się, że w jednym z takich dołów może być dziewięciu partyzantów Leona Mellera "Jędrusia", albo siedmiu żołnierzy Jerzego Gadzinowskiego, "Szarego" - wskazał Józef Żernicki. 

Czytaj także: 

Rozmówca Polskiego Radia wskazał, że stowarzyszenie Bydgoscy Patrioci stara się, by na bydgoskiej "łączce" "zaistniał panteon Żołnierzy Wyklętych". - Na tym miejscu powstaną 24 różne mogiły, poświęcone każdemu, będzie dedykowany pomnik, nagrobek - wskazał i dodał, że w piątek w centrum Bydgoszczy "odbył się happening poświęcony Pileckiemu". - Było godnie, głośno i w centrum Bydgoszczy, na starówce, turyści i wycieczki zagraniczne mogły oglądać eksponowane bannery z portretami Witolda Pileckiego i innych bohaterów powstania antykomunistycznego - dodał. Jóżef Żernicki.

Posłuchaj
13:48 ZolnierzeAK-PR24_AAC 2021_06_12-15-45-31.mp3 Józef Żernicki o pracach upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych w Bydgoszczy ("Temat dnia"/ PR24)

Więcej - w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyTadeusz Płużański

GośćJózef Żernicki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Bydgoszcz

Data emisji: 12.06.2021

Godz. emisji: 15.46


mbl

Czytaj także

Prezydencki minister: "Żołnierze Wyklęci" stali się w ostatnich latach częścią pamięci narodowej

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 07:06
Niemal 0 lat temu - 1 marca 2011 roku - odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - Dziś możemy powiedzieć, że żołnierze niezłomni są tak samo częścią historii polskiej wolności jak legioniści, jak żołnierze Armii Krajowej, jak działacze opozycji demokratycznej w PRL - powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To kwestia narodowa". Wojciech Reszczyński o pomyśle przeniesienia grobów komunistów z Powązek

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 15:00
- Sprawa Powązek nie jest jedynie sprawą miasta stołecznego Warszawy. W jednym miejscu leżą zbrodniarze i ich ofiary. Tak nie powinno być - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński, publicysta. 
rozwiń zwiń