X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ze strony prawnej jesteśmy zabezpieczeni". Prof. Genowefa Grabowska o mechanizmie warunkowości UE

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 16:00
- Przepisy, które opisują mechanizm warunkowości są tak skonstruowane, że Polska nie ma się czego obawiać. One mówią, że to rozporządzenie ma chronić budżet i interesy finansowe Unii Europejskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: symbiot/ Shutterstock

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie mechanizmu warunkowości. Skrytykował w niej Komisję Europejską za to, że nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości w „najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności w UE”. 

Czytaj także:
Shutterstock TSUE 1200.jpg
Skargi Polski i Węgier na unijny mechanizm warunkowości. TSUE zajmie się nimi w trybie przyspieszonym

Prof. Genowefa Grabowska była pytana o to, czy wprowadzenie mechanizmu warunkowości nie wiąże się z ryzykiem utracenia środków pomocowych dla Polski związanych z sytuacją epidemiczną.

- Patrzę na to z dwóch perspektyw. Jeśli chodzi o prawne spojrzenie, to jesteśmy zabezpieczeni - stwierdziła ekspert i wskazała, że druga kwestia ma charakter polityczny. - Tu się dzieją przedziwnie rzeczy, które pokazują, że jest wielka ochota, ale i widoczny zamiar rozszerzenia tego rozporządzenia poza to, co zapisano w prawie, poza to, co rozporządzenie wyraźnie stanowi - oceniła. 

Posłuchaj
24:20 _PR24_AAC 2021_06_11-15-33-31.mp3 Prof. Genowefa Grabowska o mechanizmie warunkowości UE ("Temat dnia/Gość PR24")

Prawna perspektywa

Jak wskazała profesor, "przepisy opisujące mechanizm warunkowości są tak skonstruowane, że Polska nie ma się czego obawiać", a ich celem jest ochrona budżetu i interesów finansowych Unii Europejskiej.

Czytaj także:
pmm 1.jpg
Premier: nie zamierzam wycofywać wniosku do TK ws. hierarchii prawa krajowego i unijnego

- Przepisy mówią, że rozporządzenie może być stosowane, żeby zapobiec marnotrawstwu pieniędzy, złemu rozporządzaniu tymi środkami malwersacjom czy kradzieżą itp. - wymieniała rozmówczyni i podkreśliła, że "Polska nigdy nie miała z tym problemu".

- Jeżeli w tym kierunku, zgodnie z prawem, zgodnie z przyjętym rozporządzeniem będzie funkcjonowała Unia Europejska, to powinniśmy być o te środki spokojni - oceniła ekspert. 

Czytaj także:

Praca komisji

Prof. Grabowska wyjaśniła, że odpowiedzialność za wykonanie rozporządzenia spoczywa na specjalnej komisji. - Ma dbać o to, żeby interesy finansowe, budżet unijny  nie ucierpiał przy wydatkach, organizacjach przetargów, przy dysponowaniu i zarządzaniu tymi środkami - mówiła.

- Pieczę nad wykonaniem tego rozporządzenia powierzono specjaliście stojącemu na czele sekcji dotyczącej budżetu unijnego. On też przygotowuje wytyczne opisujące, jak należy te pieniądze wydawać, jakie działania ma podjąć Komisja Europejska, w razie, gdyby stwierdziła, że środki są źle wydawane - tłumaczyła rozmówczyni.

Czytaj także:
Maria Koc 663.jpg
Maria Koc: odebranie Polsce unijnych środków mogłoby wiązać się z poważnym kryzysem wewnętrznym

Jak wyjaśniła profesor - "rozporządzenie nakłada na komisję wyraźna odpowiedzialność za wszystkie zarzuty, jakie chciałaby postawić państwom członkowskim". Dodała przy tym, że "państwa będą miały prawo do odwołania się".  

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

ProwadzącyTadeusz Płużański 

Gość: prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego 

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 15.33

jbt

Czytaj także

Niemiecki dziennik komentuje sejmowe głosowanie ws. Funduszu Odbudowy i uderza w polski rząd

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 12:55
Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" napisał o sejmowym głosowaniu ustawy o zasobach własnych UE. Jak zaznaczył Florian Hassel, korespondent gazety, polski parlament nie tylko wyraził zgodę na "finansowany na kredyt fundusz UE, ale dał rządowi zielone światło na podział przypadających Polsce pieniędzy: 23,9 mld euro dotacji i 12,1 mld euro nisko oprocentowanych kredytów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Część naszych elit nie wiąże przyszłości z Polską". Prof. Ryba o rozszerzaniu kompetencji UE

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 11:37
- Jeśli w UE odbieramy we wszystkim podmiotowość państwom, to stajemy się wszyscy "landem" Brukseli. Pytanie, kto rządzi Brukselą, racjonalna ocena sytuacji wskazuje, że zarządzającymi są Niemcy. Trzeba sobie zdefiniować, czy jest to w naszym interesie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski). Gościem Michała Rachonia był także prof. Grzegorz Kucharczyk (Polska Akademia Nauk).
rozwiń zwiń