X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Podjęto kroki zmierzające do zdyscyplinowania Polski". Budzisz o rezolucji PE ws. mechanizmu warunkowości

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 14:35
- To są kroki, które zmierzają do zdyscyplinowania Polski, do skłonienia polskich polityków i naszego rządu nie tylko do zmiany polityki, ale także do zajęcia takiej postawy, którą przed laty określił prezydent Francji Jacques Chirac, mówiąc do nas, że "straciliśmy okazję, żeby siedzieć cicho" - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. wschodnich Marek Budzisz ("Sieci").
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Pixabay

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE. Tym samym parlament skrytykował Komisję Europejską, że nie uruchomiła jeszcze tej procedury.

tk free mala sala rozpraw 1200.jpg
"Polska nie miała żadnego problemu z nadrzędnością prawa UE". Prof. Gontarski o wniosku premiera do TK

Działania europosłów skrytykował gość Polskiego Radia 24.

- To są kroki, które zmierzają do zdyscyplinowania Polski, do skłonienia polskich polityków i naszego rządu nie tylko do zmiany polityki, ale także do zajęcia takiej postawy, którą kiedyś przed laty prezydent Francji Jacques Chirac określił, adresując te słowa do nas, że "straciliśmy okazję, żeby siedzieć cicho" - powiedział Marek Budzisz.

Jego zdaniem kroki podejmowane przez PE zmierzają do tego, aby wzmocnić Zachód. Gość PR24 stwierdził, że "każdy, kto się nie zgadza z pewnymi elementami tego przesłania, jest dość brutalnie dyscyplinowany".

- To nie dotyczy tylko Polski. Swojego czasu takiemu agresywnemu dyscyplinowaniu podlegał włoski rząd Silvio Berlusconiego - przypomniał ekspert ds. wschodnich.

Czytaj także:

Marek Budzisz stwierdził, że to tego typu działania są mechanizmem polityki, wywierania presji, pokazywania, ile może kosztować niezależność i własne zdanie w pewnych sprawach. 

- To też pokazuje, że posłuszeństwo się opłaca - dodał.

W kuluarach PE mówi się, że w przyszłym roku prawdopodobnie zostaną wprowadzone przepisy ws. pieniędzy za praworządność. 

- Musimy się przygotować, nie na dążenie do stanu pokoju czy kompromisu, tylko na sytuację, z którą w gruncie rzeczy mamy do czynienia od kilku lat: stałej wojny, stałej batalii i stałego wygrywania swoich interesów. Czas pracuje na naszą korzyść - stwierdził Budzisz.

Posłuchaj
25:05 PR24_mp3 2021_06_11-13-33-15.mp3 Marek Budzisz o rezolucji PE ws. mechanizmu warunkowości (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Marek Budzisz (ekspert ds. wschodnich, "Sieci")

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 13:33

bf

Czytaj także

"To Niemcy i Holandia będą tu hamulcowym". Europoseł PiS o Funduszu Odbudowy UE

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 19:02
- W Niemczech, Holandii, Szwecji, Austrii mówią: "no jak to, my mamy być bankomatami dla tych, krajów, które gospodarczo zachowywały się w ostatnich latach bardzo różnie, a pandemia udowodniła, że ich gospodarki są po prostu słabe?" - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak: Unia Europejska jak na razie bardziej służy Polsce niż przeszkadza

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 15:21
- Nie jesteśmy wyspą jak Wielka Brytania, znajdujemy się w centrum Europy, w dodatku atakowani przez nieżyczliwe imperium. Wspólnota jak na razie bardziej służy Polsce niż przeszkadza - mówił w Polskim Radiu 24 satyryk i publicysta Jan Pietrzak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Preteksty, które daje na tacy opozycja". Prof. Jabłoński o apelach ws. kontroli Krajowego Planu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:21
- Wielcy tego świata, Europy, widząc, że Polska staje się graczem, z którym trzeba się liczyć, wykorzystują opozycję przeciwko rządzącym i nie muszą ujawniać swoich intencji, nie muszą mówić, że to jest ciężka walka o interesy i jest to forma nacisku na Polskę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i politolog z KUL. - Tak było z wymiarem sprawiedliwości, tak jest teraz z obawami dotyczącymi kontroli sposobu wydatkowania środków unijnych - to tylko preteksty, które niejako daje im na tacy nasza opozycja - dodał. 
rozwiń zwiń