X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To bezczelność, chcą byśmy zrezygnowali z suwerenności". Jastrzębowski o liście unijnego komisarza

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 11:37
- To, co w tej chwili zrobiono, to bezczelność, to rzecz nie do uwierzenia. Przekaz podprogowy jest taki: zrezygnujcie ze swojej suwerenności, wasze prawo nie jest ważne. Odbiera się nam suwerenność kawałek po kawałku - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski z portalu Salon24. Gośćmi audycji byli także: Piotr Cywiński ("Sieci") i Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"). 
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Shutterstock/Giannis Papanikos

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders napisał list do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, skierowany również do wiadomości ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, zawierający apel o wycofanie wniosku złożonego przez premiera do TK. Wniosek dotyczy wyższości prawa krajowego nad orzeczeniami TSUE.

pmm 1.jpg
Premier: nie zamierzam wycofywać wniosku do TK ws. hierarchii prawa krajowego i unijnego

- Założę się, że Trybunał Konstytucyjny orzeknie tak, jak orzekł trybunał niemiecki czy francuski: że prawo unijne jest ważne, ale ważniejsza jest konstytucja danego państwa. To, co w tej chwili zrobiono, to jest bezczelność, to rzecz nie do uwierzenia - - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski.


Posłuchaj
52:01 PR24_mp3 2021_06_11-10-08-06.mp3 Sławomir Jastrzębowski, Piotr Cywiński i Jacek Liziniewicz o Unii Europejskiej (Temat dnia)

Według niego "przekaz podprogowy jest taki: zrezygnujcie ze swojej suwerenności, wasze prawo nie jest ważne". - Postępuje to, czego obawiała się Anglia; mamy do czynienia z pozbawianiem nas suwerenności metodą salami, kawałek po kawałku - dodał dziennikarz. 

Zdaniem Jacka Liziniewicza "prawda w Unii Europejskiej już nikogo nie interesuje". - Jest to zbiorowisko pewnych interesów. Argumenty o praworządności czy tolerancji są używane tylko po to, żeby przepychać interesy bogatych krajów Unii i generalnie zadbać o to, by Polska nie wybijała się na własną suwerenność, żeby nie stawała się tak mocna, jak wskazuje na to jej potencjał - stwierdził. 

Czytaj także:

Jak zaznaczył, "Polska ma być krajem drugiej kategorii, jak uboższy krewny, dostarczycielem taniej siły roboczej". - To strategiczny interes bogatszych państw zachodnich - powiedział Liziniewicz. 

W opinii Piotra Cywińskiego list unijnego komisarza "to farsa". - Na to nakłada się cały zbiór faktów z ostatnich miesięcy i dni. Nie chodzi tylko o praworządność. To, co się wydarza, to kwestie o znaczeniu wręcz fundamentalnym - dla samostanowienia naszego kraju, ale nie tylko: także dla egzystencji i funkcjonowania całej Unii - podkreślił gość PR24. 

- Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny pierwsze orzeczenie w tej sprawie wydał w chwili ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Stwierdził nadrzędność niemieckiej ustawy zasadniczej nad prawem unijnym - przypomniał Piotr Cywiński. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

ProwadzącyMichał Rachoń 

Goście: Sławomir Jastrzębowski (Salon24), Piotr Cywiński ("Sieci"), Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska")

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 10.06

bartos

Czytaj także

"Głos krajów członkowskich ma być ograniczony". Fogiel o niemieckim sposobie myślenia w UE

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 09:47
- To przejaw dążenia do tego, by więcej decyzji zapadało w Brukseli, by były one podejmowane przez urzędników i Komisję Europejską, która nie jest ciałem demokratycznym - tak o liście KE do premiera Mateusza Morawieckiego ws. jego wniosku do TK z marca mówił w piątek w Sygnałach Dnia w Programie 1 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń