X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Chiny do tego nie dopuszczą". Politolog o międzynarodowym śledztwie ws. wirusa w Wuhanie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 12:00
- Przyjąłbym takie przypuszczenie, że Chiny nie pozwolą oczywiście na przeprowadzenie takiego śledztwa na swoim obszarze. A obecny stan stosunków międzynarodowych uniemożliwi takim instytucjom jak WHO czy ONZ, czy jakiejkolwiek innej, na wywarcie skutecznej presji, żeby taki materiał dowodowy można było kompletnie gromadzić - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ihor Sulyatytskyy

Jak wskazują ustalenia amerykańskiego wywiadu, długo lekceważoną teorię o wycieku SARS-CoV-2 z chińskiego laboratorium trzeba traktować poważnie. 

1200_koronawirus_Forum.jpg
Skąd wziął się koronawirus? Unia Europejska domaga się dochodzenia w tej sprawie

- Nie potrafię odpowiedzieć na to, jakie będą (jeśli będą) wyniki międzynarodowego śledztwa, bo to rzeczywiście nie jest już kategoria badań naukowych. Możemy stawiać hipotezy, tyle że nie dysponujemy materiałem, który pozwoliłby w sposób odpowiedzialny te hipotezy weryfikować albo w jedną, albo w drugą stronę. W związku z tym niechaj będzie, że naukowcy będą stawiać hipotezy. Natomiast zupełnie inne czynniki powinny dostarczyć materiału do analizy. Tu rodzi się pytanie, czy takie międzynarodowe śledztwo będzie - zastanawiał się prof. Reginia-Zacharski. 

W czasie sprawowania swojego urzędu, podczas jednej z konferencji prasowej Donald Trump powiedział, że jest pewny, że koronawirus wymknął się Chinom spod kontroli. Nie wykluczył jednak możliwości, że władze w Pekinie celowo dopuściły do rozprzestrzenienia się go w innych krajach. - Jak to się stało, że zatrzymali ruch powietrzny wewnątrz Chin, a nie zatrzymali samolotów do Stanów Zjednoczonych i do całej Europy? - pytał wówczas Trump.

- Warto przypomnieć, że Donald Trump takie rzeczy mówił już mniej więcej rok temu, w okolicach lata. Wówczas w komentarzach i analizach pojawiła się rzecz taka, że jeżeli rzeczywiście udałoby się wykazać, że Chiny, czy to przez niedopatrzenie, czy (jak się mówiło) przez scenariusze świadomego działania doprowadziły do takiej sytuacji, że zostaną obciążone potężnymi karami finansowymi, z których niewywiązywanie się będzie groziło określonymi konsekwencjami międzynarodowymi. W związku z czym Donald Trump raczej wtedy pozycjonował to jako bardzo szczególnego rodzaju broń dyplomatyczną, bo na samym końcu, ogromne systemy sankcji były w perspektywie - przypomniał politolog. 

Posłuchaj
22:09 PR24_mp3 2021_06_11-09-37-14.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o międzynarodowym śledztwie ws. wirusa w Wuhanie ("Temat dnia/Gość PR24") 

- Mam takie wrażenie, że politycy zachodni się przerazili tą wizją i sprawa utknęła. Warto jest zwrócić uwagę na to, że w wymiarze politycznym trudno jest dostrzec konstruktywne działania, raczej politycy niekiedy nie wychodzą poza buńczuczne deklaracje - podsumował gość audycji.            

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń 

Gość:  prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 09.37

kmp

Czytaj także

Przedstawiciel WHO: nie zmusimy Chin do przekazania danych ws. genezy COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:40
Dyrektor programu kryzysowego Światowej Organizacji Zdrowia dr Mike Ryan oświadczył, że WHO nie może zmusić władz Chin do udostępnienia większej ilości danych dotyczących poszukiwania źródła pandemii COVID-19 - poinformowała agencja Reutera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus wydostał się z laboratorium w Wuhanie? USA i UE chcą wyjaśnić tę sprawę

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 22:45
USA i Unia Europejska poprą działania zmierzające do zbadania pochodzenia pandemii COVID-19 - wynika z dokumentu, na który powołuje się agencja Bloomberga. To efekt utrzymujących się wątpliwości, czy koronawirus pochodzi od zwierzęcia, czy np. wydostał się z laboratorium w chińskim mieście Wuhan.
rozwiń zwiń