X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Mamy do czynienia z duńską tradycją biurokratyczną i ochroną gatunków". Wiech o wstrzymaniu Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:11
- W sprawie zatrzymania Baltic Pipe przeważyła po prostu europejska legislacja. Nie mamy dowodów na to, że w tę decyzję ingerowały obce państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu "Energetyka24".
Jakub Wiech
Jakub WiechFoto: PR 24

Gość PR24 skomentował decyzję Danii w sprawie wstrzymania budowy Baltic Pipe z powodów środowiskowych, a dokładnie ze względu na ochronę niektórych gatunków, w tym myszy i nietoperzy.

- Na razie nie mamy podstaw, by powyższa decyzja, która uchyliła wcześniejszą zgodę, miałaby być czymś więcej niż tylko wewnętrzną i administracyjną decyzją Danii. Warto pamiętać, że kraj ten jest również beneficjentem systemu Baltic Pipe. Dzięki tej rurze zyskuje on rozbudowę systemu przesyłowego. Duńczycy już zainwestowali w ten projekt miliony euro, więc na razie mamy do czynienia z duńską tradycją biurokratyczną i ochroną gatunków - powiedział ekspert.

statek nord stream 2 forum 1200.jpg
Nord Stream 2 coraz bliżej ukończenia. Czy europejska solidarność zawiodła?

Komisja Europejska

Jak zauważył, nie ma żadnych dowodów na to, że w sprawę są wmieszane inne państwa i inne siły. Na razie, jak powiedział, przeważyła europejska legislacja. - Wiem, że wydarzenie zbiega się z zielonym światłem dla dokończenia budowy Nord Stream 2, ale komunikat Komisji Europejskiej o tym, iż jest ona gotowa na zaangażowanie się w rozwiązanie formalno - prawne rzeczy w sprawie Baltic Pipe, rozwiewa wątpliwości - podkreślił Jakub Wiech.


Posłuchaj
08:18 PR24_mp3 2021_06_07-10-08-53.mp3 J. Wiech o wstrzymaniu Baltic Pipe ("Gość PR24")

Duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. Polskie MSZ poinformowało, że skutki tej decyzji są analizowane.

Według komunikatu spółki Energinet Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności uchyliła 31 maja pozwolenie środowiskowe z 12 lipca 2019 roku wydane przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten urząd.

Decyzja oznacza, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku wskazanych gatunków. Dotyczy to niektórych gatunków myszy i nietoperzy występujących na obszarze lądowej części planowanego gazociągu o długości 210 km, który ma przebiegać przez Jutlandię oraz wyspy Fionia i Zelandia.

***


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Jakub Wiech z portalu "Energetyka24"

Data emisji: 07.06.2021

Godzina: 10:08

Czytaj także

"Prace nie zostały wstrzymane, bo jeszcze się nie zaczęły". Bartłomiej Sawicki o Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 12:50
- Układanie właściwego podmorskiego gazociągu ma rozpocząć się 20 czerwca - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki z BiznesAlert.pl. Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła w czwartek pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baltic Pipe wstrzymany. Teresa Wójcik: uderzenie geopolityczne

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 21:15
 - Niewykluczone, że chodzi o walkę w wojnie o gaz. O to, żeby nie uruchomić nowego korytarza północnego, dzięki któremu norweski gaz będzie sprzedawany w Europie, w Polsce, być może na Ukrainie i Czechach - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z "Tygodnika Solidarność".
rozwiń zwiń