X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rzeczpospolita powstała metodą prób i błędów". Dr Bohdan Urbankowski o bohaterach i zdrajcach

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 16:51
- Jak napisałem w książce, Polska powstawała w puszczy. Rozwijała się na rozdrożu, budowała się na polu bitwy i ostatecznie Rzeczpospolita powstała metodą prób i błędów - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Dr Bohdan Urbankowski. 
Bohdan Urbankowski
Bohdan UrbankowskiFoto: PAP/Piotr Polak

Dr Bohdan Urbankowski jest autorem książki "Bohaterowie i Zdrajcy. Wspólna pamięć narodu". Tadeusz Płużański zaznaczył, że historia nie zaczyna się od Targowicy. - Mianem Targowicy zwykliśmy nazywać zdrajców sprawy Polski. Z jednej strony byli zdrajcy, z drugiej bohaterowie - powiedział prowadzący, pytając o genezę tego zjawiska.

targowica-663.jpg
Konfederacja targowicka - symbol zdrady narodowej

Dr Bohdan Urbanowicz wyjaśnił, że "najpierw została zbudowana bardzo silna, klasyczna monarchia feudalna, która nie trwała długo. Została rozbita przez sąsiadów, a następnie zamieniona na zupełnie inny ustrój".

"Tu było już dużo okazji do zdrady"

- Podczas rządów Bolesława Krzywoustego trudno mówić o jednolitej Rzeczpospolitej, bo to było jeszcze Królestwo Polskie, ale rozbite na małe rywalizujące państewka i tu było już dużo okazji do zdrady, do przechodzenia na drugą stronę do szukania tobie sojuszników - zauważył. Dodał, że robili to także książęta piastowscy "często oddając się pod opiekę Niemców".

Jak zaznaczył, właśnie tutaj mamy jednocześnie tropy pierwszych, największych zdrajców, chociażby Potopu Szwedzkiego. - Niestety tych, którzy bronili Rzeczpospolitej, było coraz mniej, a coraz częstsze były różnego rodzaju akcesy do władz rosyjskich, a zwłaszcza pod adresem Katarzyny - mówił.

Czytaj także:

Zdaniem dr Bohdana Urbankowskiego Rosja wówczas prowadziła "bardzo sprytną politykę". - To było państwo, które miało małe moce twórcze, nie potrafiło gospodarować na twoich terenach, ale żyło z podbojów i z kłamstw - wyjaśnił. - To była ich taka podwójna metoda - dodał gość audycji. 


Posłuchaj
25:27 Dr Bohdan Uranowicz.mp3 Dr Bohdan Urbankowski o bohaterach, zdrajcach i relacjach polsko-rosyjskich ("Temat dnia/Gość PR24")

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Dr. Bohdan Urbankowski (pisarz)
Data emisji: 05.06.2021
Godzina emisji: 15:33

nt

Czytaj także

3 maja 1791 roku w Polsce była piękna pogoda...

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 17:00
- Być może, gdyby nie reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego, nie doszłoby do rozbiorów Polski - mówiła w "Sezonie na Dwójkę" profesor Zofia Zielińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na garnuszku rosyjskich protektorów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 05:00
25 listopada 1795 roku w Grodnie abdykował ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Ostatnie lata życia spędził w Petersburgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Targowica znaczy zdrada

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 00:00
27 kwietnia 1792 r. w Petersburgu przeciwnicy reform Sejmu Czteroletniego ze Stanisławem Potockim i Sewerynem Rzewuskim na czele, pod hasłem obrony zagrożonej wolności, zawiązali za zgodą Rosji konfederację przeciw Stanisławowi Augustowi i Konstytucji 3 Maja.
rozwiń zwiń