X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ołtarze na Boże Ciało. Tradycja czy wyraz religijności?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 15:10
W Kościele katolickim w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego obchodzimy Boże Ciało, czyli  uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Nieodłącznym elementem procesji w Boże Ciało są ołtarze, przy których zatrzymują się wierni, aby wysłuchać Słowa Bożego głoszonego przez kapłanów.
Procesja Bożego Ciała. Zdjęcie ilustracyjne
Procesja Bożego Ciała. Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/leszczem

W wielu parafiach to wydarzenie, do którego parafianie przygotowują się przez cały rok. Czy to tylko tradycja czy wyraz religijności? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w rozmowach z mieszkańcami jednego z miasteczek.

procesja Boże Ciało Boze Cialo shutterstock 1200.jpg
Czym dla katolików jest uroczystość Bożego Ciała?

"W Polsce w dwóch miastach są najpiękniejsze uroczystości Bożego Ciała: w Łowiczu ze względu na niepowtarzalną procesję w strojach ludowych i Karczewie, gdzie można podziwiać cudowne ołtarze, budowane i strojone siłami miejscowych artystów". Te słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane przed blisko półwieczem nic nie straciły na swej aktualności. Mieszkańcy Karczewa nadal starają się, aby procesja w ich mieście zachowała wyjątkową oprawę.

 

Posłuchaj
24:00 PR24_mp3 2021_06_03-14-06-49.mp3 Ołtarze na Boże Ciało. Tradycja czy wyraz religijności?

 

Karczew to miasto w powiecie otwockim, na prawym brzegu Wisły. Dla mieszkańców, Boże Ciało to wielkie święto. Coroczną tradycją stało się budowanie ogromnych, niepowtarzalnych i bogatych ołtarzy, na procesję Bożego Ciała. W ich wykonanie włożono ogrom pracy. Powstają one dzięki ofiarnej pracy parafian. Niejednokrotnie montują je nocami, aby zdążyć na czas. Zgodnie z tradycją, po zakończeniu procesji ołtarze w Karczewie nie są od razu demontowane, wierni mogą przejść, przejechać trasą procesji. Mogą też wziąć udział w bogatym programie modlitewnym. Do miasta przybywają w tym celu także mieszkańcy innych parafii.

Więcej w nagraniu. 

***

PrzygotowałaSylwia Sułkowska

Data emisji: 3.06.2021

Godzina emisji: 14.06

Czytaj także

Uroczystość Bożego Ciała w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 16:05
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana jako Boże Ciało, jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa.
rozwiń zwiń