X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W Polsce nie ma nastrojów rewolucyjnych". Prof. Mieczysław Ryba o Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 11:53
- Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, teraz Strajk Kobiet - wszystkie miały swoje 5 minut tylko. Później już to wszystko przygasało. Nie ma nastrojów rewolucyjnych w Polsce w tej skali, której oni by oczekiwali. A politycy kalkulują proporcje sił. Jeśli jest ktoś niepotrzebny, nic nie dodaje, a nie daj Boże jeszcze obciąża, to takiego kogoś się po prostu najnormalniej w świecie odstawia na bok - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z KUL-u.
Strajk kobiet. Zdjęcie ilustracyjne
Strajk kobiet. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dziurek / Shutterstock.com

Marta Lempart udzieliła obszernego wywiadu "Wysokim Obcasom" - dodatkowi do "Gazety Wyborczej". Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet mówiła m.in. o swojej trudnej sytuacji finansowej, a także o ewentualnym starcie w wyborach. O roli organizacji społecznych, takich jak KOD, Obywatele RP czy właśnie Strajk Kobiet, w funkcjonowaniu opozycji politycznej w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba.

strajk kobiet 1200 pap.jpg
Symbole Strajku Kobiet w urzędzie warszawskiej dzielnicy. "Podważają bezstronność administracji publicznej"

"Byli potrzebni, teraz są obciążeniem"

Gość PR24 podkreślił, że rola takich organizacji jest zwykle taka sama. To znaczy - jak mówił - zarówno Mateusz Kijowski i jego KOD, jak i Obywatele RP, a ostatnio - Marta Lempart - "byli w pewnym momencie potrzebni do takich działań rozrabiackich". - Natomiast od pewnego momentu stają się obciążeniem - mówił prof. Mieczysław Ryba.

- Gdyby ktoś ich chciał wziąć na swój pokład, to by ten pokład dociążali i okręt mógłby tonąć. Bo nie jest wcale tak, że dzisiaj to, co wyprawiała Marta Lempart i jej przyjaciółki, w jakikolwiek sposób dodaje coś poszczególnym partiom - wyjaśnił.

Czytaj również:

"Politycy kalkulują siły"

Prof. Mieczysław Ryba stwierdził, że "czasem jest tak, że rewolucja zaskoczy", powiedzie się, a jako przykład dał 1917 rok w Rosji, gdzie doszło do rewolucji bolszewickiej. - Tak się czasem warunki społeczne ułożą, że nawet Lenin może rządzić Rosją - mówił, dodając, że to się zdarza w sytuacjach wyjątkowych.

Sakiewicz PR24 1200.jpg
Były prezydent wraca do polityki. Sakiewicz: kiedyś odszedł, bo chcieli tego jego koledzy

- Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, teraz Strajk Kobiet - wszystkie miały swoje 5 minut tylko. Później już to wszystko przygasało. Nie ma nastrojów rewolucyjnych w Polsce w tej skali, której oni by oczekiwali - mówił prof. Ryba.

- A politycy kalkulują proporcje sił. Jeśli jest ktoś niepotrzebny, nic nie dodaje, a nie daj Boże jeszcze obciąża, to takiego kogoś się po prostu najnormalniej w świecie odstawia na bok - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
17:59 PR24_mp3 2021_05_26-09-41-32_Ryba.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o Ogólnopolskim Strajku Kobiet ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: prof. Mieczysław Ryba (KUL)
Data emisji: 26.05.2021
Godzina emisji: 09.41

PR24/jmo

Czytaj także

Prof. Ryba: w PO pojawił się strach, że wajcha została przestawiona na inne byty opozycyjne

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 10:42
- Program likwidacyjny Platformy Obywatelskiej nie jest adresowany do szerokich gremiów. Może być za to kierowany do tych, którzy rozstrzygają, kto na opozycji jest ważny, kto ma największą siłę - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Ryba: ci, którzy walczą z tzw. mową nienawiści, w przypadku Soku z Buraka mówią, że nie ma problemu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 10:29
- To właśnie ta hipokryzja i pomieszanie wszelkich pojęć. Gdy atakuje się, nawet w sposób nienawistny, ludzi prawicy, o konserwatywnych poglądach, to jest w porządku, jest swoboda debaty, wolność słowa. Jednak gdyby ktoś wyśmiał liberałów, rewolucjonistów, wtedy byłaby skandaliczna mowa nienawiści - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń