X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wyrok TSUE ws. kopalni Turów. Jakub Wiech: zagraża to bezpieczeństwu państwa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 15:16
- Jest to środek bardzo rygorystyczny i wypada tutaj zgodzić się z premierem, że to postanowienie TSUE ma daleko idące skutki dla bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 o wyroku nakazującym wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, Jakub Wiech z portalu energetyka24.com.
Jakub Wiech
Jakub WiechFoto: PR 24

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Decyzja związana jest ze skargą Czech, w ocenie których kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

zalewska 1200 forum (1).jpg
"Środek absolutnie nieproporcjonalny". Anna Zalewska o decyzji TSUE ws. kopalni Turów

Wątpliwości Czech

Jakub Wiech powiedział, że w sporze dotyczącym Turowa chodzi o kwestie związane z formalnościami. - Spór, którego jesteśmy świadkami zasadza się nie tyle na kwestiach dotyczących środowiskach, co na wątpliwości Czech dotyczących formalności jeśli chodzi o przedłużanie wydobycia węgla w kopalni Turów - powiedział.

- Czechy mają wątpliwości ws. zgodności wydawania koncesji przez Warszawę i TSUE przychylił się do nich nakładając na Polskę środek tymczasowy w postaci wstrzymania wydobycia w kopalni Turów. Jest to środek bardzo rygorystyczny i wypada tutaj zgodzić się z premierem, że to postanowienie TSUE ma daleko idące skutki dla bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego państwa - dodał.

Czytaj także:

Ekspert powiedział, że największa gospodarka Europy, także oparta jest na węglu brunatnym. - Niemcy są największym konsumentem węgla brunatnego. Mają w tym względzie sporo za uszami. Z jednej strony mówią o wyjściu z gospodarki opartej na węglu, ale cały czas rozbudowują swoje kopalnie - powiedział.

- Ewentualne wyłączenia w Polsce jak np. w przypadku Turowa, zwiększyłyby konieczność importu i siłą rzeczy przełożyłyby się na obrót energią. Strach pomyśleć - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
25:53 PR24_mp3 2021_05_24-14-33-18.mp3 Jakub Wiech o decyzji TSUE ("Gość PR24")

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Jakub Wiech (Energetyka24)

Data emisji: 24.05.2021

Godz. emisji: 14:33

dz

Czytaj także

Transformacja energetyczna. Artur Soboń: farmy wiatrowe na Bałtyku są rentowne

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:29
- Tam, gdzie mamy do czynienia z biznesem rentownym, przy tym systemie wsparcia, które zapewniliśmy, zainteresowanie inwestorów prywatnych musi być duże. Cieszy mnie to, że pośród tych liderów jest PGE - powiedział o planowanych inwestycjach w ramach transformacji energetycznej Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Bernacki: postanowienie TSUE uderza w fundamenty Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 13:00
- Postanowienie TSUE to również uderzenie w jedno z fundamentalnych ogniw polskiego systemu energetycznego. Szacuje się, że od 5 do 10 proc. energii pochodzi z elektrowni w Turowie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stajemy po stronie obywateli". Michał Wójcik o wątpliwościach po orzeczeniu TSUE ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 16:17
- Oczywiście orzeczenia sądowe powinny być realizowane, ale trzeba także wiedzieć, w jakim kontekście jest wydane, jakie może mieć skutki społeczne i gospodarcze i próbować je wyważyć - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik, minister w Kancelarii Premiera.
rozwiń zwiń