X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Trzeba tłumaczyć najnowszą historię Polski". Tomasz Rzymkowski o zmianach w edukacji

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 18:55
- To wyjście naprzeciw oczekiwaniom wielu młodych ludzi, którzy chcą tę wiedzę pozyskać a szkoła im tego nie zapewnia (…) wiedzę o najnowszej historii Polski, która na największe odzwierciedlenie w ich życiu, determinuje ich decyzje polityczne czy życiowe - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji komentując reformę nauczania historii w szkołach.
Tomasz Rzymkowski
Tomasz RzymkowskiFoto: PR24

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że młodzież powinna wiedzieć, na jakich podwalinach budowana jest Polska, dlatego przygotowywana jest reforma programowa nauczania historii w szkołach. Zwiększenie liczby godzin historii zapowiedział w prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Polskiego Ładu.

Joanna Borowiak 663.jpg
"Polskie rodziny potrzebują poczucia bezpieczeństwa". Joanna Borowiak o Polskim Ładzie

Zdaniem Tomasz Rzymkowskiego te propozycje są "strzałem  w dziesiątkę". - Wielu młodych ludzi, absolwentów szkół ponadpodstawowych, maturzystów mówi, że kończą lekcje historii na wybuchu II Wojny Światowej, czy wręcz do niej nie dochodzą. Na lekcjach nie mówi się o losach żołnierza polskiego czy latach okupacji, Holokauście, świecie pojałtańskim i tym, co działo się z Polską po II Wojnie Światowej - zauważył.

- Dla wielu młodych ludzi współczesna historia Polski jest czystą kartą, nic na temat nie wiedzą. Stąd nasz pomysł by taki przedmiot znalazł się w programach szkolnych, podręcznikach i siatce godzinowej - zaznaczył gość audycji.

Wiceminister dodał, że trzeba mówić o tym, jak wyglądała Polska Ludowa, że był rząd polski na uchodźstwie, co się działo w 1989 r. czy o ostatnich 30 latach, w tym wstąpieniu Polski do NATO czy UE. - Trzeba tłumaczyć najnowszą historię Polski, tak by młodzi ludzie wiedzieli, kto był bohaterem i walczył o byt państwa polskiego, jego suwerenność, a kto był zdrajcą i kolaborantem, to musi być wytłumaczone - podkreślał Tomasz Rzymkowski.

Posłuchaj
22:46 PR24_mp3 2021_05_22-17-35-46.mp3 Tomasz Rzymkowski o nauczaniu historii ("Temat dnia / Gość PR24")

 Czytaj także:

​Program Polski Ład to rozwiązania Prawa i Sprawiedliwości, zaakceptowane przez koalicjantów, na czas pocovidowy. Program dotyczy 10 obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Tomasz Rzymkowski

Data emisji: 22.05.2021

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Czytaj także

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy przez Senat. Anna Kwiecień: Polacy czekają na tę decyzję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 09:25
- Ta ustawa ważna jest nie tylko dla Polski i Polaków, ale całej Unii Europejskiej, wszystkich jej obywateli. Dla wielu Polaków jest kompletnie niezarozumiałe, że Senat odkłada ratyfikację ustawy, mówiąc o wnikliwej analizie jej dwóch artykułów - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (PiS). W audycji wziął również udział Mieczysław Kasprzyk (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Prezes PiS: jeżeli wykonamy ten program, to Polska będzie inna niż w tej chwili

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 12:12
- Polska, jeżeli wykonamy ten program, będzie inna niż w tej chwili - mówił o Polskim Ładzie w Radiu Olsztyn wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń