X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Dobrowolność nie może oznaczać utraty podstawowych praw". Lisicki o certyfikatach covidowych

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 14:55
- Jestem w stanie przyjąć, że rząd danego kraju nakłania obywateli do pewnych zachowań i wiążą się z tym pewne dodatkowe przywileje. To rzecz, która mieści się w kategorii "dobrowolny". Ale jeśli "dobrowolny" ma oznaczać to, że człowiek traci pewne podstawowe prawa, to już nie jest to dobrowolne, ale przymusowe - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy". 
Paweł Lisicki
Paweł LisickiFoto: Materiały promocyjne/DoRzeczy

W Europie toczy się dyskusja o tym, jak mają wyglądać certyfikaty covidowe. Zazwyczaj mówi się, że te swoiste "paszporty" mają ułatwiać podróżowanie. Jednak niektórzy politycy chcieliby ograniczyć osobom niezaszczepionym dostępność do pewnych usług czy dóbr. Chodzi o takie ograniczenia jak na przykład zakaz wejścia do kina, restauracji albo brak możliwości skorzystania z komunikacji publicznej. 

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Certyfikaty szczepionkowe. Jest porozumienie PE z krajami Unii

Zdaniem gościa PR24 "dużo będzie zależało od tego, jaki ostatecznie kształt przybiorą paszporty covidowe". - I na ile będzie tak, że w niektórych państwach zwycięży pomysł, aby ludzie, którzy zostali zaszczepieni, mogli korzystać z normalnych dóbr, a niezaszczepionych będzie się w tym ograniczać. Mam nadzieję, że się tak nie stanie - powiedział Paweł Lisicki. 


Posłuchaj
18:29 PR24_mp3 2021_05_21-13-10-52.mp3 Paweł Lisicki o epidemii i certyfikatach covidowych (Temat dnia)

- Bardzo też mnie niepokoi pewna "operacja na języku", która się tu dokonuje. Polega ona na tym, że przedstawia się nam pewne fakty jako dobrowolne, a tak naprawdę w żaden sposób nie są one dobrowolne - dodał dziennikarz. 

Jak zaznaczył, jest "w stanie przyjąć sytuację, że rząd nakłania obywateli do pewnych zachowań i wiążą się z tym pewne dodatkowe przywileje". - To jest rzecz, która moim zdaniem mieści się w kategorii "dobrowolny". Ale jeśli "dobrowolny" ma oznaczać to, że człowiek traci pewne podstawowe prawa, to już nie jest to dobrowolne, ale przymusowe - podkreślił. 

Stwierdził również, iż niektóre rządy, m.in. Holandia i Węgry - "ale takie głosy pojawiają się też w Polsce" - informują swoich obywateli, że jeśli nie zdecydują się na to, co proponuje państwo w zakresie ochrony przed epidemią, to mogą być ograniczone ich prawa. - Wtedy oczywiście nie mamy do czynienia z dobrowolnością, ale z przymusem - podsumował Paweł Lisicki. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyRyszard Gromadzki

Gość: Paweł Lisicki (redaktor naczelny "Do Rzeczy")

Data emisji: 21.05.2021

Godzina emisji: 13.06

bartos

Czytaj także

Certyfikaty szczepień przeciw COVID-19. Parlament Europejski wznawia negocjacje

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 06:38
W Brukseli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów podejmą dziś kolejną próbę porozumienia w sprawie certyfikatów, które mają ułatwić podróżowanie tego lata bez konieczności poddawania się kwarantannie. Chodzi o dokumenty cyfrowe, które będą zawierały informacje o zaszczepieniu, negatywnym wyniku testu lub przebytym już zakażeniu koronawirusem.
rozwiń zwiń