X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekonomista: rolą rządzących jest wsłuchiwać się w potrzeby społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 21:00
- Z jednej strony rządzący muszą się wsłuchiwać w głosy obywateli, ale na dłuższą metę muszą rozstrzygnąć, czy to jest opłacalne - mówił w Polskim Radiu 24 o Polskim Ładzie Adam Ruciński, ekonomista i analityk z firmy doradczej BTFG.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Mateusz Marek

morawiecki 1200 (2).jpg
"Godna waloryzacja i program trzynastek". Premier o polityce senioralnej w ramach Polskiego Ładu

Prowadzący audycję Piotr Wąż zapytał swojego gościa, czy zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany podatkowe są sprawiedliwym rozwiązaniem. 

Adam Ruciński mówił, że pojęcie sprawiedliwości jest pojęciem względnym. - Nawet jeżeli spojrzymy na inne kraje, na przykład na kraje skandynawskie, jak Szwecja, gdzie obciążenie podatkami jest znacznie wyższe niż w Polsce, to zobaczymy, że tamten system jest postrzegany jako sprawiedliwy, że społeczeństwo jest obciążone podatkami, ale otrzymuje świadczenie - tłumaczył ekspert.


Posłuchaj
22:30 _PR24_AAC 2021_05_17-20-06-28.mp3 Ekonomista o planowanych zmianach podatkowych: jest to system, który niejako wpisuje się w oczekiwania Polaków (Temat dnia/PR24)

 

Z drugiej strony, jak mówił, mamy społeczeństwo amerykańskie, które jest przyzwyczajone do zupełnie innego sposobu funkcjonowania. - Ta słynna służba zdrowia, za którą trzeba płacić majątek, a jak się nie płaci, to obywatel nie otrzymuje świadczeń - wskazywał.

Oczekiwania społeczne

Ruciński ocenił, że proponowany system niejako wpisuje się w oczekiwania Polaków. - A jeżeli się wpisuje w oczekiwania większości, to mamy do czynienia z demokracją - zauważył.

morawiecki 123 pap 1200 .jpg
"Chcemy zaproponować Polakom dekadę szybkiego rozwoju". Premier o Polskim Ładzie

Jednak, co podkreślił gość PR24, rolą rządzących jest wsłuchiwać się w potrzeby społeczeństwa, które chce podniesienia świadczeń socjalnych, ale też ocena, ile można zabrać bogatym. - Aby jednoczenie nie doszło do sytuacji, że bogaty powie: "to ja się przenoszę do kraju ościennego albo robię biznes w innym kraju" - mówił.

Polski Ład

Plan Zjednoczonej Prawicy zakłada między innymi wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podniesienie drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł. Wzrost kwoty wolnej oznacza też zwolnienie z podatku większości emerytur i płacy minimalnej. Według zapowiedzi rządu zmiany podatkowe mają wejść w życie od 2022 roku.

W Polskim Ładzie przewidziano również m.in. zwiększenie wydatków na służbę zdrowia oraz wsparcie dla młodych, którzy chcą kupić własne mieszkanie.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

ProwadzącyPiotr Wąż

Gość: Adam Ruciński (ekonomista i analityk z firmy doradczej BTFG)

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 20:06

pkur

Czytaj także

"To system, który ma być bardziej sprawiedliwy". Suski o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:52
- Polski Ład to nowy system, który ma być bardziej sprawiedliwy; żeby ci, którzy zarabiają mniej, nie płacili większych podatków, niż ci, którzy zarabiają więcej - powiedział w poniedziałek w radiu RMF FM wiceszef klubu PiS, poseł Marek Suski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy zmierzać w kierunku dobrobytu państw Europy Zachodniej". Suski o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 16:19
- Prawo i Sprawiedliwość stara się, żeby Polska mogła się rozwijać, żeby nasi obywatele mieli pracę, skuteczną służbę zdrowia, żeby mieli gdzie mieszkać. Krótko mówiąc - żebyśmy byli państwem, które zmierza w kierunku dobrobytu państw Europy Zachodniej i Południowej. To są propozycje ambitne, ale możliwe do wykonania - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Suski, polityk PiS. 
rozwiń zwiń