X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Walka z COVID-19. Dr Michał Sutkowski: szczepienia to jedyna pewna broń w starciu z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 12:25
- Są potwierdzone badania naukowe, że transmisja wirusa jest zdecydowanie mniejsza lub w ogóle nie występuje w przypadku osoby, która jest zaszczepiona - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Dr Michał Sutkowski
Dr Michał SutkowskiFoto: PR24/PJ

Zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia od 17 maja druga dawka szczepionki przeciwko COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień będzie podawana szybciej - po 35 dniach. Dotychczas czas oczekiwania na drugą dawkę dla szczepionek firmy Pfizer i Moderna wynosił 42 dni, a dla szczepionki firmy AstraZeneca- 84 dni.

pap_20210506_0DC (1).jpg
"Nie może to się stać kosztem osób z grup ryzyka". Prof. Ernest Kuchar o szczepieniu dzieci i młodzieży

Dr Michał Sutkowski wyjaśniał, jaka jest skuteczność szczepień przeciw COVID-19. - Może być tak, że po szczepieniu nie nabędziemy odporności przeciwko koronawirusowi, możemy wtedy, w tych kilku procentach, zachorować, jednak szczepienia chronią nas w bardzo znacznym odsetku od transmisji wirusa, a jeśli już nawet zachorujemy, to także przed ciężkimi powikłaniami choroby, łącznie z hospitalizacją. Tu dla wszystkich szczepionek jest to rząd wielkości blisko stu procent. Z punktu widzenia medycznego to jedna z najskuteczniejszych szczepionek i jedyna pewna broń w walce z koronawirusem - podkreślał gość audycji.

Posłuchaj
21:55 PR24_mp3 2021_05_17-11-08-02.mp3 Dr Michał Sutkowski o skuteczności szczepień (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Szef kancelarii premiera i pełnomocnik do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk zachęcał osoby, które przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki, by próbowały ten czas skrócić, dowiadując się o wcześniejszy termin szczepienia drugą dawką. Zaznaczył jednocześnie, że taka możliwość będzie zależała od dostępności szczepionek. Od dziś przyspieszone zostają także szczepienia tzw. ozdrowieńców. Do tej pory osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, musiały czekać na szczepienie 90 dni od dnia, w którym uzyskały pozytywny wynik testu na obecność patogenu. Teraz ten czas zostaje skrócony do 30 dni.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Michał Sutkowski

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 11.08

PR24/ka

Czytaj także

Walka z COVID-19. Prof. Boroń-Kaczmarska: szczepienia to podstawowa metoda zapobiegania

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 22:11
- Musimy pamiętać, że pandemia cały czas trwa i cały czas są nowe zakażenia. Szczepienia są podstawową zasadą zapobiegania chorobom zakaźnym - powiedziała o walce z pandemią koronawirusa prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka ds. chorób zakaźnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie może to się stać kosztem osób z grup ryzyka". Prof. Ernest Kuchar o szczepieniu dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 19:15
- Młody zdrowy człowiek bez czynników ryzyka prawdopodobnie zakażenie przejdzie łagodnie, nie będzie wymagał szpitala. Jeśli mówimy o sobie starszej czy schorowanej, to mamy inną sytuację. Ważne, by skupić szczepienia na osobach najbardziej zagrożonych, to leży w naszym interesie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, ekspert Luxmed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zachęty i ograniczenia, nie obowiązek". Karol Gac o akcji szczepień przeciwko COVID19

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 22:05
- Jesteśmy w momencie, kiedy gospodarka ma się otwierać, zbliżają się wakacje. Dyskusje o tym, czy zaczepionym powinno być wolno więcej, lub tym, którzy się nie zaszczepili, powinno być wolno mniej, będą się toczyć i będą bardzo gorące - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac ("Do Rzeczy").
rozwiń zwiń