X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To regularna wojna". Paweł Rakowski o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 14:15
- Nie możemy przewidzieć nic optymistycznego, jeśli chodzi o najbliższe dni, a nawet tygodnie. Do wydarzeń w Strefie Gazy, czyli już do regularnej wojny, dochodzą zamieszki na zachodnim brzegu Jordanu, dochodzą także zamieszki wewnątrz Izraela- coś, co na pewno będzie najbardziej brzemienne w konsekwencjach w przyszłości - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, publicysta, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
W wojnie poszkodowanymi są także najmłodsi.
W wojnie poszkodowanymi są także najmłodsi.Foto: PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Rozpoczyna się siódmy dzień eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Od 10 maja w izraelskich nalotach na Strefę Gazy zginęło 148 Palestyńczyków. W wyniku palestyńskiego ostrzału zginęło 10 Izraelczyków.

Michał Kleiber 1200.jpg
"Po obu stronach są polityczne interesy, żeby konflikt się zaostrzył". Prof. Kleiber o Stefie Gazy

- Mamy na całej linii, jeśli chodzi o granicę izraelsko-libańską, izraelsko-jordańską, a nawet izraelsko-syryjską, tłumy demonstrantów-Palestyńczyków, głównie uchodźców, z lat 1948-1949, a raczej prawnuków tych uchodźców, którzy tak właściwie tworzą napięcie, demonstracje, zamieszki. To wszystko powoduje cały obraz bardzo dramatycznej sytuacji, jeśli chodzi o obecny kryzys, konflikt, wojnę, czy też obecną trzecią intifadę - zaznaczył Paweł Rakowski.        

Jak reaguje świat na sytuację w Strefie Gazy? 

- Stany Zjednoczone z reguły były aktywne, jeśli chodzi o politykę bliskowschodnią. Natomiast, jeśli chodzi o ten kryzys o wiele bardziej obserwatorzy na Bliskim Wschodzie patrzą w kierunku innych krajów arabskich, a nie światowych mocarstw, jakimi są Stany Zjednoczone - podkreślił ekspert. 

Z czego to wynika? 

Posłuchaj
21:47 PR24_mp3 2021_05_16-13-06-23.mp3 Paweł Rakowski o sytuacji w Strefie Gazy ("Temat dnia/Gość PR 24")

- To efekt tego, że na chwilę obecną Amerykanie prowadzą rozmowy z Iranem w Wiedniu, odnośnie resetu swoich relacji z Iranem. Widzimy jak bardzo zarówno Iranowi, jaki i Amerykanom zależy na osiągnięciu tego porozumienia, co automatycznie wytworzy nowe realia, jeśli chodzi o Bliski Wschód, ponieważ ta obecna wojna, która ma miejsce to jest też niejako wojną z irańskimi aktywami, które są obecne zarówno w Strefie Gazy, jak i wśród palestyńskich organizacji terrorystycznych, tj. Hamas. Organizacja ta publikuje materiały na których bojownicy ubrani są w mundury irańskie, pokazują irańskie rakiety, drony - odpowiedział Rakowski.                                

Więcej w nagraniu.

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadziła:  Magdalena Złotnicka

GośćPaweł Rakowski (komentator polityki bliskowschodniej)

Data emisji: 16.05.2021

Godz. emisji: 13.06

kmp

Czytaj także

Rakowski o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie: tygodnie napięć obróciły się w niekorzystną sytuację

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 17:27
- Bardzo ważne jest stanowisko Turcji, której prezydent mobilizował Palestyńczyków do dalszego oporu. Zdaniem arabskich obserwatorów jest to rodzaj podpuszczenia palestyńskiej ulicy - skomentował w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, publicysta i komentator polityki bliskowschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Władze Palestyny są oderwane od rzeczywistości". Dr hab. Łukasz Fyderek o eskalacji w Strefie Gazy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 18:58
- Ostatnie protesty, do których dochodziło na terenach wschodniej Jerozolimy, czy na terenach Izraela, pokazały przede wszystkim to, że władze w szczególności Autonomii Palestyńskiej, ale także Hamas, są w dużym stopniu oderwane od rzeczywistości, codzienności Palestyńczyków, że są nierelewantne, są zmarginalizowane - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń