X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"UE i USA najbardziej powinno zależeć na jego deeskalacji". Dr Bonikowska o konflikcie w Strefie Gazy

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:38
- To jest bardzo skomplikowana sytuacja. Rzeczywiście eskalacja konfliktu jest bardzo niebezpieczna, więc myślę, że pierwsze podejście w krótkiej perspektywie to jest doprowadzenie do deeskalacji tego konfliktu. To jest najważniejsze z punktu widzenia nie tylko Unii Europejskiej, ale także USA - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Armia izraelska ostrzeliwuje cele w Strefie Gazy
Armia izraelska ostrzeliwuje cele w Strefie GazyFoto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Dziś początek 4-dniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, ostatniej przed powrotem do Strasburga. Wśród tematów poruszanych w tym tygodniu jest m.in. sytuacja w Strefie Gazy, gdzie od tygodnia trwa wymiana ognia między Izraelem a Palestyńczykami, najkrwawsza od ostatniej eskalacji konfliktu w 2014 roku.

Izrael1200/PAP
"To regularna wojna". Paweł Rakowski o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Czy da się zapobiec rozlewowi krwi w Strefie Gazy?

- Jest to trudne do wykonania dlatego, że obecnie eskalacja wynika z zaangażowania ludności cywilnej już w tę rosnącą nienawiść. To już nie są działania państwa, czy ugrupowania Hamas, ale to są też zamieszki na ulicach. Wzajemnie Palestyńczycy atakują Żydów, a Żydzi Palestyńczyków. Bardzo trudno to opanować - oceniła dr Bonikowska. 

Obie strony tego konfliktu siebie oskarżają. - Wymiana oskarżeń jest bardzo brutalna. Palestyńczycy mówią o państwie izraelskim pod rządami Benjamina Netanjahu, że to jest apartheid, a jednocześnie Izraelczycy uważają, i ta linia prawicowa teraz dominująca w polityce Izraela (bo praktycznie lewica jest wyeliminowana, jest słaba), że nie ma sensu rozmawiać z Palestyńczykami, bo im i tak nie chodzi o doprowadzenie do jakiegoś pokoju, tylko do zniszczenia Izraela - podkreśliła ekspert ds. polityki bliskowschodniej. 


Posłuchaj
15:53 PR24_mp3 2021_05_17-13-07-30.mp3 Dr Bonikowska o konflikcie w Strefie Gazy ("Temat dnia/Gość PR24")

- Jednocześnie politycznie sytuacja jest zmieniona, bo w zeszłym roku, we wrześniu, doszło do tzw. porozumień abrahamowych. To było naprawdę bardzo ważne polityczne porozumienie, które polegało na tym, że Izrael, który do tej pory formalnie był zwalczany i nieuznawany przez państwa arabskie, został uznany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie - przypomniała gość audycji.          

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia / Gość PR24"

Prowadziła: Magdalena Złotnicka

Gośćdr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 17.05.2021

Godz. emisji: 13.09 

kmp

Czytaj także

"Eskalacja wydaje się nieunikniona". Paweł Rakowski o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 17:50
Gościem Polskiego Radia 24 był Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej, który w rozmowie z Antonim Opalińskim mówił m.in. o zmasowanych uderzeniach sił izraelskich na cele w Gazie, a także o zamieszkach w między Arabami i Izraelczykami w miastach Izraelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wzajemne oskarżenia Palestyny i Izraela

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 21:30
Podczas niedzielnych obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Autonomii Palestyńskiej oskarżył Izrael o zbrodnie wojenne i apartheid, zaś izraelski ambasador zarzucił Hamasowi celowe dążenie do spowodowania jak największej liczby ofiar cywilnych. Dyplomatyczne starania o zaprzestanie walk nie przyniosły dotąd rezultatów.
rozwiń zwiń