X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Proponując je, wzorowałem się na prawie niemieckim". Gontarski o wyborach korespondencyjnych

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 13:50
- Jedyną znaną w demokratycznym państwie alternatywą głosowania w czasie pandemii byłoby głosowanie internetowe - mówił w Polskim Radiu 24 adwokat, prof. Waldemar Gontarski.
Koperty z kartami do głosowania korespondencyjnego w Bawarii
Koperty z kartami do głosowania korespondencyjnego w BawariiFoto: PAP/ARCH/DPA/Sven Hoppe

Gość PR24 odniósł się do słów prezesa NIK, który powiedział, że od 16 kwietnia do 9 maja jedyną uprawnioną jednostką do organizowania i przygotowania wyborów na Prezydenta RP była PKW. Dodał też, że organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca.

"Próba storpedowania art. 4 Konstytucji"

Henryk Domański 1200.jpg
Odbiór społeczny raportu NIK. Prof. Domański: pada pytanie czy mamy do czynienia z intencją osobistą

- Przysłuchiwałem się konferencji Mariana Banasia i powiem, że słowa, jakie w jej trakcie padły, są słowami osób, które nienawidzą Polski. Przecież mieliśmy pandemię rozmiarów niewyobrażalnych, a opozycja proponowała wybory jesienią, wiadomo było jednak, że wirus jesienią też będzie się panoszył. Próbowano więc storpedować art. 4 Konstytucji, który zakłada demokrację przedstawicielską - powiedział gość PR24.

Adwokat przypomniał, że proponując wybory korespondencyjne, wzorował się na sytuacji w Niemczech. - W marcu, w czasie pandemii koronawirusa, odbyły się w Bawarii wybory samorządowe. Pierwsza tura była hybrydowa z olbrzymią liczą zakażeń. Druga tura odbyła się już w pełni korespondencyjnie w oparciu o ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych, minister zdrowia wydał decyzję o wydrukowaniu kart, później dopiero przyjęto ustawę z datą wsteczną legalizującą - wyjaśnił prof. Waldemar Gontarski.

"Głosowanie internetowe"

Dodał, że jedyną znaną w demokratycznym państwie alternatywą głosowania w czasie pandemii koronawirusa byłoby głosowanie internetowe. Gość PR24 zauważył przy tym, że nie mieliśmy i nie mamy jednak na ten moment tak rozwiniętego e-państwa, by było to możliwe.


Posłuchaj
11:16 PR24_mp3 2021_05_14-11-48-04.mp3 Prof. W. Gontarski o wyborach korespondencyjnych ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Waldemar Gontarski (adwokat)

Data emisji: 14.05.2021

Godzina: 11:48 

Czytaj także

"Zapędził się w deklaracjach". Marcin Horała o działaniach szefa NIK

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 09:54
- Widać, że szef NIK Marian Banaś zatrzymał się, sam dostrzegł słabość swojej pozycji, nie sformułował żadnych zarzutów wobec rządu, wiedząc, że chyba się trochę zapędził we wcześniejszych deklaracjach medialnych - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury Marcin Horała, odnosząc się do raportu NIK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cywiński o raporcie NIK ws. wyborów korespondencyjnych: Banaś przywdział szaty opozycji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:06
- Trudno zaliczyć pana Banasia do reprezentanta opozycji, ale stało się tak, że takie szaty na siebie przywdział. Po jego kłopotach okazało się, że istotną sprawą stały się wybory storpedowane z powodów politycznych. Ma więc to wszystko charakter polityczny - powiedział Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Sławomir Jastrzębowski oraz Dawid Wildstein. 
rozwiń zwiń