X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Niespokojnie na Bliskim Wschodzie. Dr Górka-Winter przewiduje stopniową eskalację konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 12:00
Gościem Polskiego Radia 24 była dr Beata Górka-Winter, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego z Uniwersytetu Warszawskiego, która mówiła m.in. o tym, jak dalej może potoczyć się konflikt na linii Izrael-Palestyna, a także o jego skutkach. 
Izraelskie wojsko patroluje ulice Hebronu
Izraelskie wojsko patroluje ulice Hebronu Foto: Forum/Przemyslaw Kozlowski

Izraelska armia przygotowuje plany operacji lądowej, które jeszcze w czwartek mają być przedstawione jej najwyższemu dowództwu - ogłosił jej rzecznik. Od kilku dni trwa wymiana ognia między Izraelem a rządzącym w Strefie Gazy palestyńskim Hamasem. 

Witold Repetowicz 663 (1).JPG
Repetowicz: sprawa palestyńska nie jest istotna dla państw arabskich

- Takie eskalacje okresowo się pojawiają. Przypomnę rok 2014, 2018, więc to, z czym w tej chwili mamy do czynienia, mogłoby nie wydawać się niczym niezwykłym. Natomiast jeżeli uwzględnimy szeroki kontekst polityczny, społeczny, a także demograficzny, to tutaj mamy powody do tego, by przypuszczać, że może w tej chwili dojść do jeszcze większej eskalacji, niż obserwujemy to w ciągu ostatnich dni, gdzie doszło do naprawdę dużej wymiany ognia pomiędzy stronami - mówiła dr Beata Górka-Winter

Jak zaznaczyła gość audycji, tysiące rakiet wystrzeliwanych ze Strefy Gazy, odpowiedzi odwetowe ze strony Izraela, zniszczenia budynków, infrastruktury w Strefie Gazy - to wszystko wygląda nie najlepiej.


Posłuchaj
24:44 PR24_mp3 2021_05_13-10-35-01.mp3 Dr Beata Górka-Winter o konflikcie palestyńsko-izraelskim ("Temat dnia/Gość PR 24")

 

- Jeżeli nałożymy na to zawirowania polityczne, również w samym Izraelu - trudności w sformułowaniu rządu oraz także we władzach palestyńskich (przypomnę, że 29 kwietnia zostały odwołane wybory, to miały być pierwsze wybory od 15 lat, jako powód władze palestyńskie podały brak zgody Izraela na ich przeprowadzenie we wschodniej Jerozolimie, więc nie można było ani przeprowadzić kampanii, ani do tych wyborów się przygotować, mimo tego, że chęć udziału zgłosiło ponad 90 proc. uprawnionych) to sytuacja nie dziwi. Samo rozczarowanie rządami Autonomii Palestyńskiej zwiększa też poparcie dla Hamasu  - oceniła dr Górka-Winter. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: dr Beata Górka-Winter (ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 13.05.2021

Godzina emisji: 10.35

kmp

Czytaj także

Wymiana ognia w Strefie Gazy. Armia Izraela: odpowiedzieliśmy na atak rakietowy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 05:13
Izraelskie czołgi ostrzelały w nocy z wtorku na środę pozycje radykalnego Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela z terytorium palestyńskiego - poinformowała izraelska armia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak rakietowy Hamasu w stronę Jerozolimy i odpowiedź Izraela. Media: w Strefie Gazy zginęło 20 osób

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 23:53
Co najmniej 20 osób, w tym dziewięcioro dzieci, zginęło, a kolejnych 65 zostało rannych w Strefie Gazy - podają media. Z kolei w Jerozolimie w poniedziałek wieczorem było słychać eksplozje, po tym jak zawyły syreny alarmowe sygnalizujące możliwy atak rakietowy. Hamas wystrzelił rakiety w stronę Jerozolimy, później izraelska armia zaczęła atakować cele militarne Hamasu w Gazie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rakowski o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie: tygodnie napięć obróciły się w niekorzystną sytuację

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 17:27
- Bardzo ważne jest stanowisko Turcji, której prezydent mobilizował Palestyńczyków do dalszego oporu. Zdaniem arabskich obserwatorów jest to rodzaj podpuszczenia palestyńskiej ulicy - skomentował w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, publicysta i komentator polityki bliskowschodniej.
rozwiń zwiń