Kredyty walutowe a SN - czy jest szansa na rozsądne rozstrzygnięcie? Mec. Bodył-Szymala wyjaśnia

2021-05-12, 14:39

Kredyty walutowe a SN - czy jest szansa na rozsądne rozstrzygnięcie? Mec. Bodył-Szymala wyjaśnia
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/siekierski.photo

- Rozumiem rodzaj zniecierpliwienia, ale z drugiej strony trochę nie umiem oprzeć się wrażeniu, że co nagle, to po diable - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Bodył-Szymala, adwokat, komentując decyzję o odroczeniu orzeczenia SN w sprawie kredytów walutowych. - Być może uchwycenie szerszego kontekstu zwiększy szansę na rozsądne rozstrzygnięcie - dodał.

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie odroczyła we wtorek bez terminu posiedzenie ws. zagadnień prawnych przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską i dotyczącą spraw odnoszących się do kredytów walutowych - informował rzecznik prasowy SN sędzia Aleksander Stępkowski. Jak dodał, Izba Cywilna podjęła we wtorek postanowienia o zwróceniu się o stanowiska w sprawie przedstawionych zagadnień do: Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego i Rzecznika Finansowego.

Powiązany Artykuł

sąd najwyższy shutterstock_1533435362 1200.jpg
Sąd Najwyższy: decyzja ws. frankowiczów odroczona

- Izba Cywilna miała pomóc nam rozstrzygnąć, w jaki sposób strony powinny się rozliczać, gdyby się okazało, że : 1) umowa kredytu walutowego zawiera klauzule abuzywne; 2) nie da się inaczej przywrócić równowagi kontraktowej i konieczne jest unieważnienie tej umowy - wskazał mecenas Piotr Bodył-Szymala. - Oczywiście, pierwsze, podstawowe pytanie, które jest w katalogu stawianych Izbie, to pytanie o to, czy abuzywne postanowienie w polskim systemie prawnym da się czymś uzupełnić - zaznaczył. 

"Co nagle, to po diable"

- To są rzeczy niezwykle istotne z punktu widzenia podmiotów, rodzin, które są związane umową kredytu walutowego, ale także są niezwykle istotne z punktu widzenia stabilności całego systemu prawnego i systemu ekonomicznego. Z tej perspektywy rozumiem rozdaj zniecierpliwienia, ale z drugiej strony trochę nie umiem oprzeć się wrażeniu, że co nagle, to po diable - powiedział gość "Tematu dnia".

Czytaj także: 

- Być może uchwycenie tego szerszego kontekstu społecznego - bo to rzecznicy: Praw Obywatelskich, Finansowy, Praw Dziecka - i ekonomicznego - Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego - zwiększy istotnie szansę na rozsądne rozstrzygnięcie na koniec drogi - wskazał med. Piotr Bodył-Szymala. 

Posłuchaj

Mec. Piotr Bodył-Szymala: uwzględnienie kontekstu społecznego sporu o kredyty walutowe daje szanse na rozsądne rozstrzygnięcie ("Temat dnia / PR24) 4:48
+
Dodaj do playlisty

Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyRyszard Gromadzki

Gość: dr Piotr Bodył-Szymala (adwokat, "Monitor prawa bankowego")

Data emisji: 12.05.2021

Godzina emisji: 13.06


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej