X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Chodzi o to, żeby Europa Środkowa mówiła jednym głosem". Prof. Grosse o szczycie B-9

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 16:39
- Chodzi o wzmocnienie wschodniej flanki NATO, przygotowanie się do szczytu NATO w czerwcu, chodzi o to, żeby Europa Środkowa mówiła jednym głosem. A ten głos jeszcze dodatkowo będzie wzmocniony, bo to będzie skonsultowane zarówno z sekretarzem generalnym, jak i prezydentem Stanów Zjednoczonych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z UW, komentując trwający szczyt tzw. bukareszteńskiej dziewiątki.
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse
Prof. Tomasz Grzegorz GrosseFoto: PR24

W Rumunii rozpoczęło się spotkanie prezydentów dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO. Politycy chcą omówić stanowisko państw regionu przed zaplanowanym na połowę czerwca szczytem Sojuszu w Brukseli. Polskę podczas rozmów na miejscu w Bukareszcie reprezentuje prezydent Andrzej Duda. Rozmowy tzw. bukareszteńskiej dziewiątki mają koncentrować się przede wszystkim na zagrożeniu ze strony Rosji. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

duda buk 1200 pap.jpg
Szczyt B-9 w Bukareszcie. Prezydent: wojska sojusznicze gwarantują nam bezpieczeństwo

Wysoka ranga wydarzenia

Gość PR24 podkreślił, że obecność prezydenta USA Joe Bidena oraz sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga podczas szczytu B9 w Bukareszcie podnosi rangę tego wydarzenia. Wyjaśnił również, że w szczycie chodzi o to, by wzmocnić wschodnią flankę NATO i przygotować się do zaplanowanego w czerwcu szczytu NATO.

- Żeby - mówiąc krótko - Europa Środkowa mówiła jednym głosem. A ten głos jeszcze dodatkowo będzie wzmocniony, bo to będzie skonsultowane zarówno z sekretarzem generalnym jak i prezydentem Stanów Zjednoczonych - mówił prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Czytaj również:

Wzrost rangi naszego regionu

Pytany o twierdzenia części polityków o rzekomej izolacji Polski na arenie międzynarodowej, prof. Tomasz Grzegorz Grosse stwierdził, że można wyrażać wiele opinii publicystycznych, ale w przypadku tego szczytu mamy do czynienia z faktem, nie opiniami, faktem "który podwyższa rangę Europy Środkowej".

prezydent Polski w Rumunii free tt twitter 1200.jpg
Prezydent: Polska wspiera zbliżanie się Mołdawii do UE i działania Rumunii w tym zakresie

- Kraje Europy Środkowej rozmawiają przede wszystkim o kwestiach bezpieczeństwa, o kwestiach związanych z NATO. W gruncie rzeczy będziemy tam rozmawiać przede wszystkim o Ukrainie i jej aspiracjach NATO-wskich, o zagrożeniu ze strony Rosji, czyli bardzo kluczowych sprawach z punktu widzenia interesu narodowego Polski, z punktu widzenia bezpieczeństwa w Europie Środkowej - mówił prof. Grosse.

Dodał także, że prócz rozmów w ramach B9, odbywać się będą też rozmowy bilateralne.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:51 PR24_mp3 2021_05_10-15-07-35_Grosse.mp3 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o szczycie B9 ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista/UW)
Data emisji: 10.05.2021
Godzina emisji: 15.07

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

"Ich wielkość nie zmalała, to tylko przegrupowanie". Budzisz o ruchach wojsk rosyjskich przy ukraińskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:02
- Mamy do czynienia z pewnym przegrupowaniem wojsk rosyjskich. Obserwatorzy ukraińscy mówią o tym, że w gruncie rzeczy wielkość tych zgromadzonych sił nie zmalała, tylko wzrosła. One są przesunięte na odległość 400-600 km od granicy z Ukrainą - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Marek Budzisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt B-9 w Bukareszcie. Prezydent: wojska sojusznicze gwarantują nam bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 15:42
W poniedziałek ok. godz. 15 polskiego czasu rozpoczął się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, przebywającego z wizytą w Rumunii. W szczycie bierze również udział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz szef NATO Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń