X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Trwają prace nad trzema nowymi szczepionkami. Aleksandra Rybińska o patentach i certyfikatach

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 14:52
- Niemcy chcą chronić swoje koncerny farmaceutyczne. Natomiast presja ze Stanów Zjednoczonych jest dosyć duża, aby te patenty uwolnić - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Aleksandra Rybińska, publicystka tygodnika "Sieci" komentując tym samym zapowiedź szefowej Komisji Europejskiej o pracach nad nowymi szczepionkami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: penofoto / Shutterstock.com

Jednym z tematów unijnego Szczytu w Porto była kwestia zniesienia patentów na szczepienia przeciw COVID-19.

zdjecie ilustracyjne.jpg
Nieformalny szczyt Unii Europejskiej w Porto m.in. w sprawie walki z pandemią

- Myślę, że porozumienie ostatecznie będzie miało miejsce i te patenty zostaną zniesione - powiedziała Aleksandra Rybińska i dodała: "wiemy, że przeciwne temu były Niemcy. Angela Merkel dała to wyraźnie do zrozumienia. Jej zdaniem, patenty są kluczowe dla innowacji w Europie".

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że toczą się prace nad trzema nowymi szczepionkami. Mają one być produkowane w Europie. - Niemcy chcą chronić swoje koncerny farmaceutyczne. Jest to swojego rodzaju protekcjonizm. Natomiast presja ze strony Stanów Zjednoczonych jest dosyć duża, aby te patenty uwolnić - stwierdziła publicystka tygodnika "Sieci".

Aleksandra Rybińska zwróciła uwagę na stan epidemiologiczny m.in. w Azji, gdzie kraje stają się powoli niewydolne w walce z koronawirusem. - Dobrze by było dostarczyć tam szczepionki. Jak wiadomo, Indie są producentem leków generycznych, czyli tanich kopii - zauważyła.

Gospodarka po pandemii

Wśród tematów szczytu w Porto były także sprawy związane z rzeczywistością gospodarczą w okresie, gdy pandemia koronawirusa się skończy. - Zatrudnienie jest jednym z priorytetów, obowiązującego od tego roku, nowego budżetu unijnego. To są kwestie zawarte w ramach finansowych 2021-2027 - powiedziała.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zwróciła uwagę na plan odbudowy. Aleksandra Rybińska tłumaczyła, że służy on gospodarce w wyjściu z pandemii, a także, że w każdym kraju członkowskim on przybiera określone kształty.

Zielone certyfikaty

Ursula von der Leyen mówiła, że porozumienie dotyczące właśnie tego dokumentu oczekiwane jest do końca maja. Jeszcze przed szczytem w Porto, RMF FM zwracało uwagę, że pojawił się impas dotyczący kwestii testów. Część decydentów twierdzi, że powinny być one darmowe.

paszport covid 1200 shutter.jpg
Paszporty covidowe. Prof. Kachniewska: UE nie narzuca rozwiązań szczegółowych

- Powinny być bezpłatne, dlatego w związku z tym powinny być pokryte ze środków publicznych państw członkowskich - oceniła Aleksandra Rybińska.

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel optymistycznie wypowiadała się, jeżeli chodzi o okres wakacyjny w tym roku. Niemiecka polityk wychodzi z założenia, że swobodne przemieszczanie się będzie możliwe. Ma to ułatwić tzw. "paszport covidowy".

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
24:58 PR24_mp3 2021_05_09-13-33-24.mp3 Aleksandra Rybińska o patentach szczepionkowych, gospodarce i zielonych certyfikatach ("Temat Dnia/Gość PR24')

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Rozmawiał: Magdalena Złotnicka 

Gość: Aleksandra Rybińska ("Sieci")

Data emisji: 09.05.2021

Godzina: 13.33

bf

Czytaj także

Certyfikaty szczepień

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 07:42
Komisja Europejska zaproponowała wspólny system zaświadczeń o szczepieniu, teście na Covid lub przebytej chorobie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt społeczny w Porto. Makowska: pandemia zmieniła założenia UE

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 19:14
W Porto odbywa się unijny szczyt społeczny, podczas którego uczestniczy rozmawiają o walce z bezrobociem. - Pandemia uwypukliła pewne tendencje, które były już wcześniej zauważane, chociażby jak temat nierówności na rynku pracy pomiędzy kobietami, a mężczyznami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marta Makowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny etap luzowania obostrzeń. Od dziś hotele ponownie otwarte

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 07:24
Od soboty (8 maja) do 5 czerwca hotele ponownie mogą przyjmować gości, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów, które po północy weszło w życie. Od 15 maja mogą być otwarte ogródki w restauracjach i innych stałych placówkach gastronomicznych.
rozwiń zwiń