X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bezpieczeństwo w sieci. Dr Protasowicki: przestępcy dążą do tego, żebyśmy sami złapali się w pułapkę

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 09:39
- To nic innego jak wykorzystanie najnowszej zdobyczy technologii i rozwiniętej socjotechniki. Tak naprawdę jesteśmy muchą, która wpada w sieć pająka. Ma nas zachęcić do tego, abyśmy sami dali się w nią złapać - powiedział o działaniach cyberprzestępców dr Igor Protasowicki, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/John Williams RUS

Jednym z największych zgłoszonych wycieków danych było naruszenie bezpieczeństwa krajowej bazy danych identyfikacyjnych Indii Aadhaar na początku 2018 r., w wyniku którego utracono ponad 1,1 mld rekordów. Obejmowały one informacje biometryczne, takie jak skany tęczówki i odcisków palców, które mogły być wykorzystywane do otwierania kont bankowych i otrzymywania pomocy finansowej od rządu. Cyberataki grożą jednak każdemu z nas, a przestępcy internetowi wykorzystują do tego coraz to nowe sposoby.

1200_haker_shutterstock.jpg
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. MON i Poczta Polska rozpoczynają współpracę

Nowe stare zagrożenia

Dr Igor Protasowicki podkreślił, że wraz z rozwojem technologii pojawiają się kolejne zagrożenia. Ekspert podkreśla, że mają one taki sam charakter jak wcześniej, ale wykorzystują nowe rozwiązania. - Świat cyfrowy rozwija się symultanicznie. Wraz z rozwojem technik cyfrowych pojawiają się nowe zagrożenia. Spopularyzowały się te, rozsyłane dzięki mediom społecznościowym. Nie jest to nic nowego. To są te same niebezpieczeństwa, z którymi mieliśmy do czynienia np. przez pocztę mailową. One zostały tylko dostosowane do nowych warunków - powiedział.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że przestępcy działają przede wszystkim przy wykorzystaniu dwóch metod. - Walka miedzy osobami, które mają jakieś dane a tymi, które są żywo zainteresowane ich pozyskaniem to nic innego jak wykorzystanie najnowszej zdobyczy technologii i rozwiniętej socjotechniki. Tak naprawdę jesteśmy muchą, która wpada w sieć pająka. Ma nas zachęcić do tego, abyśmy sami dali się w nią złapać - ocenił. 

- Jeżeli już padniemy ofiarą przestępcy, to nie jesteśmy w stanie tego samodzielnie stwierdzić. Najpowszechniejszymi metodami wykorzystywanymi w cyberprzestępczości jest łowienie danych i podszywanie się pod inną tożsamość - dodał.

Dr Igor Protasowicki zaznaczył także, że w przypadku pojawienia się zagrożenia czy podejrzeń z naszej strony, najlepiej od razu zmienić swoje hasła, które powinny być jak najbardziej skomplikowane.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:27 PR24_mp3 2021_05_09-09-06-33.mp3 Dr Igor Protasowicki o bezpieczeństwie w sieci ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: dr Igor Protasowicki (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 09.05.2021

Godzina: 09:06

dz

Czytaj także

Facebook tworzy Instagram dla dzieci. Projekt budzi wiele kontrowersji, rodzice protestują

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 09:35
Organizacje zdrowotne oraz rodzice uważają, że wersja Instagrama dla dzieci będzie szkodliwa dla najmłodszych. W tym celu wystosowali list do Facebooka, operatora aplikacji, w którym domagają się porzucenia planów wypuszczenia jej na rynek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za włamaniami na konta polityków PiS stali hakerzy. "Narracja zbieżna z interesami Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 18:35
Za włamaniami na konta w mediach społecznościowych polityków Prawa i Sprawiedliwości stoi grupa hakerów prowadząca kampanię dezinformacji w Polsce, na Litwie i na Łotwie, a także podejmująca działania wymierzone w NATO. Taka konkluzja znalazła się w raporcie amerykańskiej firmy Mandiant zajmującej się cyberbezpieczeństwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włamano się na konta prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 11:00
Informujemy, że 29.04.2021 doszło do włamania na skrzynkę pocztową oraz konta w mediach społecznościowych - tj. Facebook i Twitter, które należą do Agnieszki Kamińskiej Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A..
rozwiń zwiń