X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Przeważyły układanki polityczne". Łukasz Jankowski o stanowisku PO ws. Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 11:55
- Platforma Obywatelska zachowała się trochę tak, jakby nie uznawała rządu. Chyba nie chodziło do końca o Fundusz Odbudowy. Większą rolę odgrywały układanki polityczne, wizja rozbicia koalicji rządzącej i powołania nowej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Jankowski (Radio Wnet).
Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE
Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UEFoto: PAP/Rafał Guz

We wtorek Sejm zdecydował, że Polska ratyfikuje ustawę o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej, co jest niezbędne do uruchomienia unijnego Planu Odbudowy. W klubie PiS za ustawą zagłosowało 211 posłów, a przeciw - 20 (przyjęciu ustawy sprzeciwili się posłowie Solidarnej Polski). Z kolei w KO wstrzymali się wszyscy (127) z wyjątkiem jednej osoby, która poparła ustawę. 46 parlamentarzystów Lewicy zgodnie z zapowiedziami głosowało za, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Za (z wyjątkiem jednego posła) była też Koalicja Polska. W całości sprzeciwiła się ustawie Konfederacja.

mid-21504556-2.jpg
"Politycznym beneficjentem jest Lewica". Politolog o głosowaniu nad Funduszem Odbudowy

Zdaniem gościa Polskiego Radia wyniki głosowania mogą doprowadzić do erozji przywództwa Borysa Budki w Platformie Obywatelskiej i samej PO. - Może dojść do powiększenia koła Szymona Hołowni w Sejmie kosztem klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej - powiedział Łukasz Jankowski. - Wydaje się, że PO nie brała udziału w normalnym trybie negocjacji. Gdy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pracowało nad KPO, to w rozmowach zabrakło przedstawicieli PO. Pojawili się natomiast ze strony Lewicy, PSL i Polski 2050. Te partie podkreślają, że doszło do zmian w kierunku ich postulatów. Tylko PO "nie mogła trafić" na te negocjacje. Jakimi kanałami chciała rozmawiać? Nie ma żadnych dowodów na to, że partia Budki chciała wziąć udział w oficjalnych negocjacjach. Zachowała się trochę tak, jakby nie uznawała rządu. Chyba nie chodziło do końca o Fundusz Odbudowy. Większą rolę odgrywały układanki polityczne, wizja rozbicia koalicji rządzącej i powołania nowej - podkreślił. 

Posłuchaj
24:21 PR24_mp3 2021_05_05-10-33-39.mp3 Łukasz Jankowski o głosowaniu nad Funduszem Odbudowy (Temat dnia/Gość PR24)

 

Publicysta zauważył również, że na opozycji zarysował się podział. - To głosowanie może zaważyć na losach całej kadencji Sejmu. Lewica zmierza ku samodzielności, to dla niej chwila próby. Została też obiektem ataków mediów liberalnych. Przed Lewicą bardzo ciekawy okres, droga ku podmiotowości. Nie będzie to jednak droga usłana różami - stwierdził Jankowski.  

Z Funduszu Odbudowy, przygotowanego przez Unię Europejską jako wsparcie dla krajów dotkniętych epidemią koronawirusa, do Polski ma trafić ponad 23 mld euro dotacji i ponad 32 mld euro pożyczek.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Łukasz Jankowski (Radio Wnet)
Data emisji: 5.05.2021
Godzina emisji: 10.33

PR24

Czytaj także

Premier: powiedzmy głośne "tak" dla rozwoju Polski dzięki środkom unijnym. Sejmowa debata o Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 16:00
- Chodzi o około 770 mld zł dla polskich rolników, polskich rodzin, szkół i szpitali; nie wolno nam zmarnować takiej szansy, nie wolno nam zmarnować drugiego Planu Marshalla - apelował premier Mateusz Morawiecki w Sejmie, gdzie trwa posiedzenie poświęcone projektowi ustawy o ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. Wcześniej sejmowe komisje finansów publicznych i spraw zagranicznych przyjęły projekt. 
rozwiń zwiń