X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ważny sygnał polityczny". Budzisz o obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 15:17
- Wydaje się, że wczorajsze uroczystości były niezwykle ważnym sygnałem, pokazującym, że jest możliwa jedność Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz oczywistym pytaniem jest, czy to zostanie potwierdzone jutro, bo 5 maja do Kijowa przyjeżdża Antony Blinken i Victoria Nuland - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Prezydenci  podpisali wspólną deklarację w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a następnie rozmawiali o przyszłości Europy.
Prezydenci podpisali wspólną deklarację w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a następnie rozmawiali o przyszłości Europy.Foto: PAP/Leszek Szymański

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w Warszawie odbyło się spotkanie prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy. Po głównych uroczystościach prezydenci wzięli udział w debacie o przyszłości polityki europejskiej.

Czytaj także:
mid-21503211 (1).jpg
Wołodymyr Zełenski: dziękuję Polsce za wspieranie Ukrainy na jej drodze do struktur europejskich

Marek Budzisz zauważył, że "wczorajsze uroczystości zostały odnotowane przez wszystkie media na Ukrainie". Stało się tak m.in. za sprawą stanowiska Polski ws. członkostwa Ukrainy w NATO.

Jak przypomniał ekspert, Andrzej Duda zadeklarował, że kwestia ta będzie postawiona na najbliższym szczycie, a "państwa, które zgromadziły się na wczorajszych uroczystościach, popierają Ukrainę na tej drodze". - To była wiadomość dnia wszystkich ukraińskich serwisów - komentował gość PR24 i przypomniał, że Kijów formalnie zabiega o to od 2008 roku.

Czytaj także:

Posłuchaj
19:57 _PR24_AAC 2021_05_04-14-07-50.mp3 Marek Budzisz o spotkaniu pięciu prezydentów w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja ("Temat dnia/Gość PR24")

Ukraina w Unii Europejskiej

Czytaj także:
Prezydenci konstytucja PAP-1200.jpg
"Senny koszmar Kremla". Grzywaczewski o wspólnych obchodach 3 maja przywódców państw naszego regionu

Rozmówca zauważył, że media "jednoznacznie pozytywnie" odnotowały stanowisko Polski w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. - Podkreślało się także słowa Wołodymyra Zełenskiego, który powiedział, że Ukraina jest faktycznym przedmurzem Europy, bo broni ją przed rosyjską polityką agresywną - wskazał gość PR24. Jak wyjaśnił, chodziło o to, że "przelewając krew w imię ideałów wolnościowych, Ukraina już udowodniła, że powinna się znaleźć w Unii Europejskiej". 

- Wydaje się, że wczorajsze uroczystości były niezwykle ważnym sygnałem, pokazującym, że jest możliwa jedność Europy Środkowo-Wschodniej - ocenił Budzisz. - Teraz oczywistym pytaniem jest, czy to zostanie potwierdzone jutro - podkreślił. Rozmówca wyjaśnił, że 5 maja do Kijowa przyjedzie sekretarz stanu Antony Blinken i Victoria Nuland, jego zastępczyni. Ważne jest także - jak zaznaczył ekspert - stanowisko tzw. bukareszteńskiej dziewiątki. 

- Gdyby to stanowisko zostało potwierdzone, to wydaje się, że mielibyśmy do czynienia z zakreśleniem pewnego stanowiska znaczącej liczby państw NATO wspierających drogę Ukrainy do aliansu - podsumował ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel 
Gość: Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich
Data emisji: 04.05.2021
Godzina emisji: 14.09

jbt/pr24

Czytaj także

Wojska rosyjskie wycofują się z obszaru granicy z Ukrainą. Doradca prezydenta: presja NATO i UE odniosła efekt

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 14:47
- Widzimy, że sytuacja się stabilizuje - podkreślił w TVP Info doradca prezydenta Paweł Sałek w odniesieniu do wycofywania rosyjskich wojsk z obszaru w pobliżu granicy z Ukrainą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii pozytywnie o działaniach UE podczas pandemii. Zełenski krytycznie: nie otrzymaliśmy nic

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 15:28
Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii podczas debaty na Zamku Królewskim w Warszawie pozytywnie ocenili działania UE podczas pandemii COVID-19. Krytycznie odniósł się do nich natomiast prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który podkreślił, że w jego kraju udało się zaszczepić dotąd tylko 1 mln osób.
rozwiń zwiń