X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Konstytucja 3 maja. Prof. Majchrowski: nasza tradycja konstytucyjna czyni nas wyjątkowymi

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 20:02
- Nasza tradycja Konstytucyjna, a za mało zdajemy sobie z tego sprawy, czyni nas wyjątkowymi. Jest tak dlatego, że chociażby dla pewnych rzeczy który dzisiaj są uważane na świecie, my doszliśmy bardzo wcześnie - powiedział Jan Majchrowski, sędzia Sądu Najwyższego. 
Konstytucja 3 maja 1791 roku. Obraz Jana Matejki
"Konstytucja 3 maja 1791 roku". Obraz Jana MatejkiFoto: NCK

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków. 

Konstytucja 3 maja free polona-1200.jpg
Konstytucja 3 maja. Dr Derewenda: to uwieńczenie demokracji

Wyjątkowi

Prof. Jan Majchrowski zaznaczył, że nasze tradycje trójpodziału władzy sięgają daleko przed uchwaleniem Konstytucji 3 maja. - Nasza tradycja Konstytucyjna, a za mało zdajemy sobie z tego sprawy, czyni nas wyjątkowymi. Jest tak dlatego, że chociażby dla pewnych rzeczy który dzisiaj są uważane na świecie, my doszliśmy bardzo wcześnie - powiedział.

- Zwróćmy uwagę na pierwszeństwo naszej Konstytucji w Europie. Ona jako pierwsza wprowadziła trójpodział władzy. Sama idea podziału władzy jest obecna u nas jeszcze przed Konstytucją 3 maja. Obowiązuje to od XVI wieku - dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że najważniejszym elementem naszego prawa była wolność. - Nasza idea konstytucyjna to wolność. Trzeba jednak podkreślić, że jest to mądra wolność, a nie taka rozumiana egoistycznie. Chodzi o wolność widzianą społecznie. Po to był podział władzy, aby decyzje wynikały z naszej woli - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
25:37 PR24_mp3 2021_05_03-19-33-01.mp3 prof. Jan Majchrowski o Konstytucji 3 maja ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Jan Majchrowski (sędzia Sądu Najwyższego, prawnik)
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 19:33

dz

Czytaj także

"Senny koszmar Kremla". Grzywaczewski o wspólnych obchodach 3 maja przywódców państw naszego regionu

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 18:05
- Byłem wzruszony słuchając wspólnych deklaracji prezydentów Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii, którzy razem świętują 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uważam, że to jest wspaniały dzień - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i autor książek o Europie Wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przełomowe wydarzenie". List premiera Węgier z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 17:55
Premier Węgier Viktor Orban w liście do premiera Mateusza Morawieckiego pozdrowił Polaków i złożył życzenia z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podkreślił, że było to wydarzenie przełomowe dla państwa polskiego i całej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Prof. Grabowska: to było wielkie święto

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 18:06
- Było to wielkie święto dla wszystkich uczestników. Nie tylko dla tych, którym udało się przeforsować Konstytucje, ale dla zwykłych ludzi którzy gromadzili się na dziedzińcu i wokół Zamku Królewskiego - powiedziała prof. Genowefa Grabowska, konstytucjonalistka.
rozwiń zwiń