X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Dzięki niej odzyskaliśmy szacunek dla naszej spuścizny". Prof. Zielińska o Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 09:48
- Główne znaczenie Konstytucji 3 maja polega na tym, że myśmy dzięki niej odzyskali szacunek dla samych siebie i dla naszej spuścizny, o wolę walki o odbudowę własnego państwa, w XIX wieku znacząco wzmacniało. Gdybyśmy zginęli jako państwo słabe, to inaczej by to było - wskazała w Polskim Radiu 24 prof. Zofia Zielińska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Wystawa dedykowana Konstytucji 3 maja
Wystawa dedykowana Konstytucji 3 majaFoto: PAP/ Darek Delmanowicz

Dziś mija 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - drugiego tego typu aktu prawnego na świecie i pierwszego w Europie. Dokument znosił między innymi liberum veto i wolną elekcję, zmniejszał bariery stanowe dla mieszczan, brał chłopów pod ochronę państwa, a także zakładał zwiększenie liczebności polskiej armii. - Nasi politycy naszywali wydarzenia 3 maja łagodną rewolucją - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zofia Zielińska z Uniwersytetu Warszawskiego. 

1200x660-art-K3M--web.jpg
Konstytucja 3 maja - zobacz serwis specjalny na PolskieRadio.pl

- To coraz bardziej kontrastowało z tym, co się działo we Francji. Im bardziej we Francji rewolucja przyjmowała gwałtowny wygląd, tym bardziej w Polsce ceniono to, że przebiegało to bezkrwawo, a mimo to dokonano rzeczy wielkich - dodała. Wśród tych osiągnięć wskazała m.in. uwolnienie Sejmu od liberum veto i nadanie aktom sejmowym rangi ostatecznej, wprowadzenie deklaratywnie monteskiuszowskiego podziału władzy, oraz reformy społeczne - przyznanie mieszczanom wpływu na projekty ustaw ich dotyczących, prawa do zakupu ziemi, czy uznanie chłopów za członków narodu i wzięcie ich pod opiekę prawa. 

"Odzyskaliśmy szacunek dla samych siebie"

Pytana o zasadność prowadzenia takich reform wobec I rozbioru Polski i II rozbioru Polski, przeprowadzonego 14 miesięcy po maju 1790 roku, gość "Tematu dnia" przyznała, że "nie uważa, że z powodu obaw o reakcję zaborców na wzmocnienie Rzeczypospolitej, należało rezygnować z [tej] wielkiej reformy". - Jednak to mogło być tak, że bez tej reformy też by nas rozebrano - w końcu I rozbiór nastąpił przy neutralności Rzeczypospolitej wobec wojny i był w gruncie rzeczy próbą zniwelowania sporów między trzema państwami, które potem wzięły udział w rozbiorze. Mogli nas rozebrać i zostalibyśmy w XIX wieku narodem bez państwa, w poczuciu hańby, że nie potrafiliśmy stworzyć silnego państwa i sami jesteśmy winny swego rozbioru - wskazała. 

Czytaj także: 

- Wzmocnienie tego państwa, nadanie tej konstytucji, przyjęcie jej - a jeszcze wcześniej samoopodatkowanie się się, dowodzi, jak bardzo nasz naród chciał i potrafił się odrodzić, w oparciu o swoją tradycję polityczną, także dzięki zaprzęgnięciu do służby najnowszych osiągnięć Zachodu - dodała gość Polskiego Radia. - Znaczenie główne konstytucji polega właśnie na tym, że myśmy dzięki niej odzyskali szacunek dla samych siebie i dla naszej spuścizny. To wolę walki o odbudowę własnego państwa, w XIX wieku znacząco wzmacniało. Gdybyśmy zginęli jako państwo słabe, to inaczej by to było - mówiła prof. Zofia Zielińska. 

Posłuchaj
22:31 ZofiaZielinska--PR24_AAC 2021_05_03-08-36-27.mp3 Prof. Zofia Zielińska z Uniwersytetu Warszawskiego o znaczeniu Konstytucji 3 maja dla ówczesnych i przyszłych pokoleń ("Temat dnia"/ PR24)

W rozmowie więcej o znaczeniu polskiej Konstytucji 3 maja. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyWiesław Molak

Gość: prof. Zofia Zielińska (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 3.05.2021

Godzina emisji: 8.33


mbl

Czytaj także

"Nie weszła ona w życie". Prof. Andrzej Chwalba o historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 07:11
- Zmiany, które dokonały się w latach 1788–1790, były znakomite. Zreformowano funkcjonowanie aparatu państwa, opodatkowano szlachtę i duchowieństwo, odsunięto szlachecką gołotę od wpływów politycznych i przyznano prawa miastom królewskim oraz mieszczaństwu. Tę piękną pracę wykonali posłowie i senatorowie – mówi prof. Andrzej Chwalba, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serwis Polskiego Radia o Konstytucji 3 maja. Kossowski: można go odbierać na wielu poziomach

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 07:59
- Osoba, która nie jest pasjonatem historii, może przejść ten serwis dość prosto, po prostu przewijając jego osiem rozdziałów, ale jeśli ktoś jest zainteresowany którymś z aspektów, to w każdym miejscu może zgłębić serwis i poznawać go szerzej - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kossowski, wicedyrektor portalu Polskiego Radia, o nowym serwisie specjalnym poświęconym Konstytucji 3 maja. - Naszym założeniem było, by móc odbierać serwis na wielu poziomach - podkreślił. Serwis przygotował zespół PolskieRadio.pl. 
rozwiń zwiń