X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polityczne znaczenie postawy sędziego Tulei. Prof. Chwedoruk: to pomaga opozycji podtrzymywać swój elektorat

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 14:32
- Ten temat, podobnie jak inne tego typu, jest raczej czymś, co pomagało opozycji politycznej podtrzymywać poparcie społeczne, a raczej nie było czymś, co pozwalałoby na pozyskanie większości - powiedział prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
prof. Rafał Chwedoruk
prof. Rafał ChwedorukFoto: PR24

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zgodziła się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tulei. Izba rozpatrywała wniosek Prokuratury Krajowej w tej sprawieProkuratura Krajowa wystąpiła z wnioskiem po trzykrotnym niestawieniu się sędziego na przesłuchanie. O kontekście i znaczeniu politycznym tej sprawy mówił w Polskim Radiu 24 politolog, prof. Rafał Chwedoruk.

Marian Kowalski 1200.jpg
Sprawa sędziego Tulei. Kowalski: stosuje się do werdyktu sądu, tylko jeśli jest z niego zadowolony

"Budzi zainteresowanie już przekonanych"

Politolog zaznaczył, że sprawa sędziego budzi zainteresowanie tylko u tych osób, które na bieżąco śledzą polityczne wiadomości. - Ta sprawa od początku budziła zainteresowanie tych wyborców, którzy są zaangażowani w politykę na co dzień. Obecnie ta problematyka, w kontekście pandemii i innych wydarzeń, jest jeszcze bardziej na poboczu - ocenił prof. Chwedoruk. 

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że takie postrzeganie tej sprawy przez zwykłego wyborcę jest związane z jej zawiłością. - Wiele aspektów tej sprawy jest nieczytelne dla kogoś, kto nie ma pogłębionej wiedzy na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Więc jak zwykle przy tego typu sporach, różnego rodzaju decyzje, które ich dotyczą, utwierdzają tych, co są do czegoś przekonani - powiedział.

- Ten temat, podobnie jak inne tego typu, jest raczej czymś, co pomagało opozycji politycznej podtrzymywać poparcie społeczne, a raczej nie było czymś, co pozwalałoby na pozyskanie większości - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
20:26 PR24_mp3 2021_04_23-14-08-07.mp3 Prof. Rafał Chwedoruk o politycznym znaczeniu sprawy sędziego Tulei ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Rafał Chwedoruk (politolog, UW)
Data emisji: 23.04.2021
Godzina emisji: 14:08

dz

Czytaj także

Kasacja Prokuratora Generalnego. Chodzi o odmowę zadośćuczynienia represjonowanemu w latach 80.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 07:00
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Okręgowego w Koninie z 2009 roku, w którym odmówiono zadośćuczynienia represjonowanemu w latach 80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zawieszenie broni". Andrzej Anusz o sytuacji po decyzji SN ws. sędziego Igora Tulei

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 13:20
- Zamiast "gorącego" zatrzymania, mamy zamrożenie. Z drugiej strony sędzia Igor Tuleya nie będzie dopuszczony do orzekania. To swoiste zawieszenia broni. Strony czekają na nowe elementy, które mogą się pojawić ws. funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Piłsudskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższość prawa polskiego nad unijnym. Prof. Gontarski: konstytucja jest prawem najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 13:34
- Trzeba powiedzieć, że konstytucja jest prawem najwyższym. Nie wiadomo jednak, co zrobić z tym, że traktaty mówią, iż jeżeli nie wykonuje się wyroków TSUE, to on na wniosek Komisji Europejskiej może na kraje członkowskie nakładać srogie kary finansowe - powiedział o sporze prawnym prof. Waldemar Gontarski, specjalista prawa międzynarodowego.
rozwiń zwiń