X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Ryba o reakcji polskiego rządu po katastrofie w Smoleńsku: skandaliczna i obnażająca "państwo z dykty"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 11:47
- Wiemy, że główny i jedyny wysiłek rządu Donald Tuska polegał na tym, żeby to przykryć tak, aby ładnie wyszło w sensie politycznej kariery - mówił o wydarzeniach po katastrofie w Smoleńsku Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Miejsce katastrofy w Smoleńsku 10.04.2010
Miejsce katastrofy w Smoleńsku 10.04.2010Foto: EPA/SERGEI CHIRIKOV

Telewizja Polska wyemitowała film Ewy Stankiewicz pt. "Stan Zagrożenia". Autorzy zapowiadali wcześniej, że dokument ujawnia nieznane dotąd kulisy tego, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. W filmie przedstawiono m.in. przebieg identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Wskazano, że w tym procesie najaktywniejsi byli Rosjanie, a nie polska delegacja.

Ewa Kopacz prosektorium smoleńsk free 1200.jpg
Film o katastrofie smoleńskiej. "Do zdjęcia Tuska i Putina teraz dołącza zdjęcie Ewy Kopacz"

Prof. Mieczysław Ryba analizował sytuację międzynarodową Polski w kontekście ostatnich napięć na linii Rosja-Ukraina oraz wydarzeń po katastrofie w Smoleńsku w 2010 r. - Jednym z elementów siły państwa jest oczyszczenie przestrzeni politycznej z ludzi, którzy nie potrafią zachować się zgodnie z interesem narodowym, tak jak to było podczas wyjaśniania, czy reakcji na katastrofę smoleńską. To, co się wtedy działo, było jednym wielkim skandalem. Wielu samorządowców zachowałoby się lepiej niż Ewa Kopacz, jako najwyższy przedstawiciel rządowy. To także ilustruje, dlaczego jesteśmy przez inne państwa taktowani podmiotowo - zauważył. 

- W relacjach międzynarodowych wszyscy liczą się z silnym państwem, które nie musi być tak silne jak Francja, Niemcy czy USA, wystarczy, że będzie to państwo poważne, które będzie reagować adekwatnie do siły, jaką posiada - dodał. 

Gość audycji ocenił reakcję polskiego rządu po wydarzeniach w Smoleńsku jako niewystarczającą. - To, jak wówczas reagował rząd, było na tyle skandaliczne i obnażające "państwo z dykty", że służby innych państw mogły nie chcieć z nim współpracować ze względu np. na możliwość wycieku informacji - komentował. 

- Problem nie jest w tym, że nie mamy potencjału bycia państwem silnym, ale w tym, że pół polskiej sceny politycznej w ogóle nie myśli o sile państwa, ale poniżej możliwości naszego działania, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i niwie wewnętrznej. Myślimy w kategoriach półrozbiorowych: że możemy co najwyżej siedzieć cicho i dbać o swoje bardzo wąskie kariery - mówił prof. Mieczysław Ryba.

Posłuchaj
16:56 PR24_mp3 2021_04_21-09-40-36.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o tragedii w Smoleńsku (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Mieczysław Ryba (KUL)

Data emisji: 21.04.2021

Godzina emisji: 9.40

Czytaj także

"Nigdy nie spoczniemy w dążeniu do prawdy". Magdalena Merta o katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 17:30
- Myślę, że utknęliśmy gdzieś w niepewności, która przypomina to, co swego czasu przeżywały rodziny katyńskie. Myślę, że nigdy nie spoczniemy w dążeniu do prawdy i nigdy nie przestaniemy zadawać pytania: jak do tego doszło? - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta, wdowa po Tomaszu Mercie, który zginął w katastrofie smoleńskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Gac: ws. katastrofy smoleńskiej ówczesna Polska abdykowała sama

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 23:00
- Zdjęcia Ewy Kopacz dopełniają obraz tego, czego byliśmy świadkami w 2010 roku. Pokazują, że to, co mówiła wtedy ówczesna minister zdrowia, nie miało nic wspólnego z rzeczywistością - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac ("Do Rzeczy").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność oskarżonych". Jakub Jałowiczor o reakcjach na zdjęcia Ewy Kopacz z Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 14:55
- Oskarżenie Ewy Kopacz jest kłopotem także dla reszty. Takie przemawiające do wyobraźni obrazy czasem silniej działają niż analiza faktów, to problem dla ekipy odpowiedzialnej za to, co wokół Smoleńska się działo - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny").
rozwiń zwiń