X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Gierelak: nie należy postrzegać szczepionek, jako istotnego czynnika ryzyka dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 21:20
- Czynników, które odpowiadają za reakcje zakrzepowe, jest dookoła nas cała masa. Szczepionki są bardzo od tego daleko, nie należy ich postrzegać jako istotnego czynnika ryzyka dla zdrowia i życia - mówił w Polskim Radiu 24 gen. prof. Grzegorz Gierelak, szef Wojskowego Instytutu Medycznego. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: unsplash.com

Europejska Agencja Leków potwierdziła, że jest możliwy związek między szczepionkami firmy Johnson i Johnson a bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepicy, ale korzyści z przyjęcia preparatu przeciw COVID-19 są większe niż ryzyko. Według agencji do informacji o szczepionce należy dodać ostrzeżenie w tej sprawie, a także wymienić te przypadki jako bardzo rzadkie skutki uboczne preparatu.

pap_koronawirus 1200.jpg
Dr Grzesiowski: indyjski wariant COVID-19 "wchodzi do gry" w Europie

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nie zmienia to faktu, że powinniśmy się szczepić. - Ograniczać przy tym czynniki występowania reakcji prozakrzepowych. W przypadku szczepionki AstraZeneca reakcja dotyczyła najczęściej kobiet w wieku 35-45 lat, które potencjalnie mogły stosować środki antykoncepcyjne. Na liście jest też palenie tytoniu. Czynniki prozakrzepowe są odwracalne, może je usunąć, nie łączyć ich z przyjmowaniem szczepionki. Ewentualne powikłania występują w trakcie pierwszych siedmiu dni po przyjęciu szczepionki, sytuacja jest przejściowa. Korzyści wynikające ze szczepień są niewspółmierne, trzeba się szczepić - powiedział prof. Grzegorz Gierelak.

Czytaj także:

Dodał, że ryzyk prozakrzepowych jest znacznie więcej. - To, że mówimy o tym w przypadku szczepionek, spowodowane jest zogniskowaniem uwagi społecznej na te preparaty. Takich czynników, które odpowiadają za tego typu reakcje, jest dookoła nas cała masa. Szczepionki są bardzo od tego daleko, nie należy ich postrzegać jako istotnego czynnika ryzyka dla zdrowia i życia - tłumaczył ekspert. 

Wariant indyjski

Niepokojące - zdaniem prof. Grzegorza Gierelaka - są natomiast informacje ws. indyjskiej mutacji szczepionki, która stanowi połączenie wariantów z Brazylii i USA. - Wariant brazylijski i południowoafrykański wymykają się spod kontroli naszemu układowi immunologicznemu. Nie jest jednak tak, że przyjęcie szczepionki nie prowadzi do zwiększonej odporności. Należy pamiętać, że każdego dnia rośnie ryzyko pojawienia się mutacji, które niosą ryzyko powstania odpornych wariantów. Jesteśmy w stanie chronić się przed tym masowymi szczepieniami. Ograniczyć w ten sposób transmisję wirusa i pozbawić go możliwości zakażania - podkreślił szef Wojskowego Instytutu Medycznego. 

Posłuchaj
22:28 PR24_mp3 2021_04_20-20-06-24.mp3 Gen. prof. Grzegorz Gierelak o pandemii koronawirusa (Temat dnia/Gość PR24)

 

Prof. Gierelak wyraził też pogląd, że od połowy maja, wraz z przyspieszeniem programu szczepień będziemy notować coraz mniej zakażeń w Polsce. Natomiast od połowy czerwca będziemy mogli się cieszyć ze zniesienia większość ograniczeń i "daleko posuniętej wolności". 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

ProwadzącyPiotr Wąż

Gość: gen. prof. Grzegorz Gierelak (szef Wojskowego Instytutu Medycznego)

Data emisji: 20.04.2021

Godzina emisji: 20.06

PR24/tj

Czytaj także

"Możliwy związek z zakrzepami, ale korzyści z zaszczepienia większe niż ryzyko". EMA nt. szczepionek Johnson & Johnson

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 16:44
Jest możliwy związek między szczepionkami firmy Johnson i Johnson a bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepicy, ale korzyści z przyjęcia preparatu przeciw COVID-19 są większe niż ryzyko. Taka jest ocena Europejskiej Agencji Leków. 
rozwiń zwiń