X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Coraz bardziej napięta sytuacja w Donbasie. Dr Żukowski: stwarza to bezpośrednie zagrożenie dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 15:00
- Ewentualny ponowny wybuch konfliktu militarnego na Ukrainie może mieć ogromne konsekwencje. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Dr Tomasz Żukowski o sytuacji na Ukrainie (Temat dnia/Gość PR24)
Rosyjskie wojska podczas ćwiczeń
Rosyjskie wojska podczas ćwiczeń Foto: Shutterstock.com/ Maksim Safaniuk

W ciągu ostatnich dwóch tygodni specjalna misja monitorująca OBWE zarejestrowała w Donbasie najwięcej przypadków naruszenia zawieszenia broni od początku roku i trzy razy więcej od poprzedniego analogicznego okresu - poinformowała przedstawicielka organizacji Heidi Grau. Jako przedstawiciel urzędującego przewodniczącego OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej wydała takie oświadczenie po kolejnych spotkaniach tego formatu i wchodzących w jego skład grup roboczych.

Czytaj więcej
kaem donbas wojsko free shut 1200.jpg
"Możliwy rosyjski desant na południu Ukrainy lub atak na wszystkich frontach". Ekspert o eskalacji konfliktu

Dr Tomasz Żukowski podkreślił, że sytuacja na Ukrainie może mieć szczególne znaczenie nie tylko dla Polski, ale też dla całego świata. - Ewentualny ponowny wybuch konfliktu militarnego może mieć ogromne konsekwencje. Może to stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, ale pojawia się też ewentualność masowych migracji - wskazał socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. 

- Wszystkie opcje polityczne w Polsce i całe nasze społeczeństwo powinno być w tej sprawie solidarne z Ukrainą - dodał gość Polskiego Radia 24.

Bierność UE

Szef Rady Europejskiej zapewnił o poparciu Unii dla Ukrainy w związku ze zwiększaniem liczby rosyjskich wojsk przy granicy z tym krajem i na zaanektowanym nielegalnie Krymie. Charles Michel poinformował, że rozmawiał dziś z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Na Twitterze napisał o głębokim zaniepokojeniu zwiększoną koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą.

Dr Tomasz Żukowski ocenił jednak, że dotychczasowe działania organów unijnych są zbyt słabe i niewystarczające. - Europa - a szczególnie tutaj myślę o Francji i Niemczech - powinna wystąpić w sprawie sytuacji na Ukrainie równie energicznie, jak Stany Zjednoczone - powiedział.

Czytaj więcej
pap 1200.jpg
Doradca szefa MSW Ukrainy: atak Rosji jest możliwy, ale skutki dla Kremla będą katastrofalne

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że Unia Europejska nie może pozostawać bierna. - Organy UE niby jakąś presję na Rosję starają się wywierać, ale jest ona niewystarczająca. Może to wynikać z osłabienia więzi transatlantyckich i większej próby autonomizacji Europy w różnego typu rozgrywkach geopolitycznych - wskazał ekspert.

- Konflikt na Ukrainie jest jednak ostatnim powodem, by taką politykę uprawiać, ponieważ to tylko podważa wiarygodność i pozycję Unii - ocenił dr Tomasz Żukowski.

Posłuchaj
23:29 _PR24_AAC 2021_04_15-14-33-41.mp3 Dr Tomasz Żukowski o sytuacji na Ukrainie (Temat dnia/Gość PR24)

Więcej w zapisie audycji

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Tomasz Żukowski (UW)

Data emisji: 15.04.2021

Godzina emisji: 14.33

jp

Czytaj także

Konflikt na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Wiceszef MSZ: Rosji chodzi o pogorszenie sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 10:20
- W eskalacji konfliktu z Ukrainą prawdopodobnie chodzi Rosji o pogorszenie sytuacji tymczasowej, żeby następnie powrócić do poprzedniego stanu, również nieakceptowanego, by został uznany za normalny - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w wywiadzie dla Radia Wnet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: rośnie ryzyko użycia siły militarnej przez Rosję

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 12:11
Analiza sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy świadczy o rosnącym ryzyku użycia siły militarnej przez Federację Rosyjską - oświadczył w środę naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow.
rozwiń zwiń