X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Stanowisko w pewnym sensie koncyliacyjne". Prof. Michał Kleiber o wyroku TK ws. Rzecznika Praw Obywatelskich

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 15:55
- Z całą pewnością mamy niezgodność ustawy, która pochodzi sprzed 1997 r., z konstytucją. To trzeba jak najszybciej załatwiać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber (redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze").
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: shutterstock.com

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala RPO pełnić obowiązki po upływie kadencji, do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. W tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę dotyczącą kadencji RPO - wskazał TK.

Piotr Andrzejewski 1200.JPG
Andrzejewski: gdyby nie orzeczenie TK, Bodnar mógłby teoretycznie pełnić funkcję dożywotnio

Prof. Michał Kleiber komentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego. - Dzisiejszy wyrok odbieram jako stanowisko w pewnym sensie koncyliacyjne. Powinien wywoływać satysfakcję, choć nie mam wątpliwości, że politykom zaangażowanym po obu skrajnych stronach świata polityki to się nie spodoba. Sytuacja, która jest w tej chwili, jest paradoksalna. Z całą pewnością mamy niezgodność ustawy, która pochodzi sprzed 1997 r., z konstytucją. To trzeba jak najszybciej załatwiać. Jak rozumiem, część wyroku dotyczy właśnie tego, że parlament musi się jak najszybciej zabrać do tej sprawy - podkreślił.

- To kolejny przykład na to, że nasza klasa polityczna nie zdaje egzaminu. Ten problem powinien być zidentyfikowany już dawno. Nie wiem, dlaczego dzieje się to dopiero dzisiaj, po dziewięciu dodatkowych miesiącach urzędowania RPO. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie, że nie można znaleźć jakiegoś kompromisu w tej sprawie. Obawiam się, że kolejne decyzje w parlamencie nie doprowadzą do rozstrzygnięcia i znowu będziemy w punkcie wyjścia, nie będzie rzecznika - zauważył gość audycji.

Jak dodał prof. Michał Kleiber, należy usiąść i porozmawiać o tym, jakie cechy powinien mieć rzecznik. - Są w Polsce ludzie, którzy powinni tę funkcję pełnić w sposób, który byłby obywatelski. Tu potrzeba pewnej zgody. Nie wyobrażam sobie, jak można doprowadzić do sytuacji, w której nie można usiąść spokojnie przy jednym stole i porozmawiać - stwierdził.

Posłuchaj
21:56 PR24_mp3 2021_04_15-15-08-00.mp3 Prof. Michał Kleiber o wyroku ws. RPO (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Postępowanie w TK zostało zainicjowane przez posłów PiS wnioskiem, który trafił do Trybunału w połowie września ub.r. Chodziło o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Normę tę reguluje art. 3 ust. 6 ustawy o RPO. Kadencja rzecznika Adama Bodnara upłynęła 9 września ub.r.

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Michał Kleiber

Data emisji: 15.04.2021

Godzina emisji: 15.08

PR24/ka

Czytaj także

Echa decyzji TK ws. RPO. Liziniewicz: może powstać instytucja, która wybierze pełniącego obowiązki

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:00
- PiS prawdopodobnie, w oparciu o ustawę, ustanowi pełnomocnika Rzecznika Praw Obywatelskich - tak o sprawie wokół RPO mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok TK ws. RPO. Dr Sokołowski: odpowiedzialność za tę sytuację ponosi nieistniejąca większość

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 12:14
- Odpowiedzialność za to, że pan Bodnar pełni swoje stanowisko po upływie kadencji, przede wszystkim spoczywa na nieistniejącej większości sejmowej, która nie była w stanie dogadać się nawet w tak prostej sprawie - ocenił sytuację związaną z Rzecznikiem Praw Obywatelskich dr Jacek Sokołowski, prawnik.
rozwiń zwiń