X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"RPO i sąd przekroczyli swoje kompetencje". Gursztyn o wstrzymaniu zgody na przejęcie Polski Press przez PKN Orlen

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 12:30
- Porozumienie Polski Press i PKN Orlen znajduje się poza zakresem praw obywatelskich. Jeśli miałoby je naruszać, to w kontekście praw dziennikarzy. Oznaczałoby to jednak, że każda zmiana właścicielska narusza prawa pracowników - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz TVP Piotr Gursztyn. 
Piotr Gursztyn
Piotr GursztynFoto: PR24

Warszawski sąd okręgowy wstrzymał zgodę UOKiK na przejęcie Polski Press przez PKN Orlen. Sąd uwzględnił tym samym wniosek RPO Adama Bodnara, który wskazywał, że transakcja może naruszać konstytucyjną zasadę wolności słowa.

lg pap_20201218_0PI 1200.jpg
Przejęcie Polska Press przez Orlen. Daniel Obajtek odpowiada na informację RPO

Piotr Gursztyn przyznał, że nie wie jaki plan na życie ma Adam Bodnar. - W sensie konstytucyjnym jego kadencja minęła jesienią ubiegłego roku. Bardzo się zaktywizował i robi wokół siebie "publicity". Nic nie wskazuje na to, że będzie dążył do politycznej emerytury. Porozumienie Polski Press i PKN Orlen znajduje się poza zakresem praw obywatelskich. Jeśli miałoby je naruszać, to w kontekście praw dziennikarzy. Oznaczałoby to jednak, że każda zmiana właścicielska narusza prawa pracowników - powiedział Piotr Gurszyn.

Jego zdaniem RPO i sąd przekroczyli swoje kompetencje. - Mamy do czynienia z szerszym zjawiskiem sędziokracji. Podmioty gospodarcze są ograniczane  przez organy sądowe, których nikt nie jest w stanie rozliczyć - podkreślił publicysta.

Luką w prawie gość Polskiego Radia 24 określił niemożność powołania nowego RPO. - Wiadomo, kto zastępuje prezydenta w sytuacji, gdy ten nie może pełnić swojej funkcji. W konstytucji jest kilka spraw, które trzeba doregulować. Obecnie jest to jednak niemożliwe, bo nie ma na to większości w Sejmie - podsumował Gursztyn. 

Posłuchaj
22:33 PR24_mp3 2021_04_13-11-33-43.mp3 Piotr Gursztyn gościem Ryszarda Gromadzkiego (Temat dnia/Gość PR24)

 

Rzecznik Praw Obywatelskich zarzucił decyzji prezesa UOKiK m.in. naruszenie art. 18 (w związku z art. 4 pkt 9) ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, art. 14 i art. 54 ust. 1 konstytucji - poprzez niewyjaśnienie, czy na rynku środków społecznego przekazu - w tym prasy – „konkurencja nie zostanie istotnie ograniczona”. Według Orlenu wniosek RPO wykroczył poza zakres dopuszczony w przepisach, ponieważ poza wstrzymaniem wykonalności decyzji jest w nim mowa o zakazie wykonywania przez Orlen praw udziałowych w Polska Press, a takie żądanie zdaniem firmy nie ma oparcia w prawie.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Piotr Gursztyn (TVP)
Data emisji: 13.04.2021
Godz. emisji: 11.35

PR24/tj

Czytaj także

"Kompromitująca rola Adama Bodnara". Joanna Lichocka o działaniu RPO ws. Orlenu i Polska Press

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 19:50
- To, co w tej chwili mamy za pośrednictwem urzędu pana Bodnara, jest czymś kuriozalnym - powiedziała Joanna Lichocka, odnosząc się do informacji o wstrzymaniu przejęcia Polska Press przez Orlen po wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń