X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Ryba o wypowiedzi Pomaskiej: myślenie, że Polska jest na łasce Niemiec, kompromituje

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 10:30
- W tle pojawia się myśl, że Niemcy są kimś ważniejszym od pozostałych mieszkańców Europy, a my jesteśmy klientem. Pani poseł nie rozumie nawet, że jej argumentacja w pewien sposób ją obnaża, kompromituje. To myślenie charakterystyczne dla Polski z XVIII w. - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Poseł KO Agnieszka Pomaska
Poseł KO Agnieszka PomaskaFoto: PAP/Piotr Nowak

Poseł Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych odnoszącym się do programu szczepień mówi, że "rząd używa szczepionek, które nie są ich własnością", "zostały wynegocjowane przez Unię Europejską". 

fogiel 1200.jpg
Poseł KO wini polski rząd za problem ze szczepieniami w Niemczech. Fogiel: szokująca mentalność

- To największe kraje i najbogatsze kraje Unii Europejskiej podzieliły się z takimi krajami jak Polska dostępem do szczepionki. To dlatego w Niemczech szczepienie nie idzie tak dobrze, jak by mogło, bo gdyby każdy kraj sam walczył o szczepionki, to tych szczepionek najwięcej byłoby w tych największych krajach, jak w Niemczech, we Francji, we Włoszech czy w Hiszpanii - mówi Agnieszka Pomaska w nagraniu.

Posłuchaj
18:07 PR24_mp3 2021_04_07-09-41-49.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o wypowiedzi poseł Agnieszki Pomaskiej ("Temat dnia/Gość PR24")

- W tle pojawia się myśl, że Niemcy są kimś wyżej, kimś ważniejszym od pozostałych mieszkańców Europy, a my jesteśmy klientem. Pani poseł nie rozumie nawet, że jej argumentacja w pewien sposób ją obnaża, kompromituje. W jej przekonaniu i w opinii jej koleżeństwa jest to szczere powiedzenie, że jesteśmy na łasce Niemców, że okazali nam łaskawość w programie szczepień, a my nie potrafimy tego docenić i cieszyć się z tego - stwierdził prof. Mieczysław Ryba.

W jego ocenie słowa poseł Pomaskiej to sposób myślenia charakterystyczny dla Polski z XVIII w., a nie dla Polski okresu międzywojennego, gdy państwo robiło wszystko, by utrzymać niepodległość i żeby zrobić z niej najlepszy użytek dla narodu.

- To antypisowskie zacietrzewienie, chęć krytyki rządu za wszelką cenę powoduje, że nawet jeśli system szczepień jest dobrze skonstruowany, to próbuje się przekonać nas, że to dzięki łasce Niemiec, a my kąsamy tę łaskawą dłoń. Przy długim trwaniu w takiej postawie dochodzi nie tylko do krytyki PiS, ale krytykowania, postponowania własnego państwa w relacjach ze światem zewnętrznym. Mentalność polegająca na tym, że myśli się, iż Berlin czy Bruksela są wyżej, a Warszawa niżej, opanowała niestety umysłu wielu polskich polityków. To niezwykle groźne dla państwa - zaznaczył politolog.

***

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Mieczysław Ryba (politolog z KUL)
Data emisji: 07.04.2021
Godzina emisji: 09.41

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Hipokryzja i dziecinada". Prof. Waldemar Paruch o postawie Szymona Hołowni ws. szczepień

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 08:15
- Opozycja uderza w Narodowy Program Szczepień, w jego wykonywanie, wiedząc, że jest to kwestia kluczowa dla oceny wiarygodności rządu i funkcjonowania obozu rządzącego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).
rozwiń zwiń