X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Byliśmy wrogami systemu, i tak nas traktowano". Krzysztof Wyszkowski o powstaniu "Tygodnika Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 13:35
- Od pierwszego numeru Tygodnika był ogromne problemy z cenzurą, która nie zgadzała się właściwie na wszystko. Takie rzeczy jak Katyń były zakazane, to było coś niesamowitego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, b. sekretarz redakcji "Tygodnika Solidarność".
Krzysztof Wyszkowski
Krzysztof Wyszkowski Foto: PR24

40 lat temu, 3 kwietnia 1981 r., ukazał się numer 1 "Tygodnika Solidarność". Był to pierwszy od ponad trzech dekad legalny tytuł prasowy, niezależny od władz komunistycznych. Niemal od razu stał się jednym z najważniejszych elementów społeczeństwa obywatelskiego "karnawału Solidarności".

jan rulewski pap 1200 .jpg
"Dziękuję za tę działalność". Prezydent uhonorował Jana Rulewskiego

Krzysztof Wyszkowski mówił o początkach "Tygodnika Solidarność", także o problemach z cenzurą, blokującą kolejne teksty. - "Tygodnik Solidarność" działał w warunkach komunistycznych, cały czas w atmosferze obrony interesów socjalizmu, byliśmy wrogami systemu, i tak nas traktowano. Negocjacje trwały przez cały tydzień, do momentu druku, to były kłótnie, trudno to nazwać negocjacjami, były groźby niewydawania numeru, mówiliśmy, że rezygnujemy z druku, skoro wszystkiego nam się zabrania. Żaden numer nie wyszedł o właściwej godzinie - relacjonował.

- Dopóki cenzura nie przystawiła pieczątki, nie mogliśmy drukować numeru. To była walka z przemożną siłą, musieliśmy ustępować, chcąc wydrukować gazetę (…) Na początku wydawanie Tygodnika Solidarność nie mogliśmy zaznaczać ingerencji cenzury. Cenzura była tajna. Także moje nagrania rozmów z cenzorem też były nielegalne. Mogłem zostać surowo ukarany za to, że nagrywałem funkcjonariuszy tajnej służby - zaznaczył.

Krzysztof Wyszkowski przypominał o trudnych początkach "Tygodnika Solidarność". - Dziś w 40. Lecie powstania pisma warto przypomnieć te ponure i zawstydzające przyczyny, dla których Solidarność była pozbawiona przyznanego mu oficjalnie prawa do wydawania pisma od września 1980 r. do kwietnia 1981 r. Stało się tak, ponieważ Lech Wałęsa jesienią 1980 r. mianował redaktorem naczelnym pisma związkowego pana Andrzeja Micewskiego, to tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa. Tu wybuchły opory różnych środowisk. W lutym na stanowisko powołano Tadeusza Mazowieckiego, który był bliskim współpracownikiem Micewskiego - przypominał gość audycji.

Posłuchaj
33:59 WYSZKOWSKI - całość.mp3 Krzysztof Wyszkowski o powstaniu "Tygodnika Solidarność" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

W porozumieniach kończących strajki w sierpniu 1980 r. zapisano m.in. ograniczenie działalności cenzury wyłącznie do zakazywania publikacji naruszających interesy państwa. Powstające związki zawodowe miały również uzyskać dostęp do oficjalnych środków przekazu.

Szybko jednak okazało się, że komuniści nie zamierzają przestrzegać tych ustaleń i dążą do zachowania pełnego monopolu przekazu w oficjalnych mediach. Już pod koniec września 1980 r. tworząca się "Solidarność" wezwała do przeprowadzenia strajku ostrzegawczego, którego głównym postulatem miała być realizacja porozumień.

Czytaj także:

Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie Solidarności czy przynależność do związku. Większość przywódców, działaczy związkowych i członków opozycji zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość audycji: Krzysztof Wyszkowski

Data emisji: 03.04.2021

Godzina emisji: 11:33

PR24/ka

Czytaj także

Piotr Bednarz – legenda wrocławskiej "S"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 05:40
W sierpniu 1980 roku był robotnikiem we wrocławskim Dolmelu. Zbudował tamtejszą Solidarność, której poświęcił całe życie. To on był w grupie, która przed stanem wojennym wybrała z banku 80 mln zł związkowych pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Duda: zostaliśmy ukarani za promowanie Gdańska, solidarności i wolności

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 18:30
- Nie sądziłem, że w mieście Solidarności i wolności - w Gdańsku, gdzie wszystko się zaczęło - zostaniemy ukarani za promowanie miasta, za promowanie tej wolności i solidarności. Miasto Gdańsk powinno się cieszyć, że ma takiego partnera jak związek - powiedział w Polskim Radiu 24 przewodniczący związku Piotr Duda. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziękuję za tę działalność". Prezydent uhonorował Jana Rulewskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 15:02
W 40. rocznicę wydarzeń bydgoskich z marca 1981 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył Jana Rulewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Przypomniał o roli, jaką odegrał Jan Rulewski w historii Solidarności i podziękował za jego postawę. 
rozwiń zwiń