X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Czarnowidztwo było nieuzasadnione". Marek Zuber o zablokowaniu Kanału Sueskiego przez kontenerowiec

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 15:50
- Jeżeli chodzi o reperkusje dla światowego handlu, to one nie będą bardzo duże. Biorąc pod uwagę całe obroty związane z tym obszarem Azja - Europa, to nie jest tak, że przez te kilka dni coś się załamie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
Marek Zuber
Marek ZuberFoto: PR24

Na początku zeszłego tygodnia doszło do zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given, który osiadł na mieliźnie. W konsekwencji kilkaset statków musiało czekać na przepłynięcie. Wciąż trwa liczenie strat. 

Czytaj także:
mid-epa09099441-2.jpg
"Skutki będą odczuwalne przez kilka miesięcy". Ekspert o blokadzie Kanału Sueskiego

- Zupełnie niewiarygodna rzecz. Jeden statek, co prawda bardzo duży, bo ma 400 metrów długości, zablokował znaczną część światowego handlu na kilka dni - komentował sytuację Marek Zuber i podkreślił, że "dobrze, że nie trwało to dłużej". 

Ekonomista zaznaczył, że "czarnowidztwo, które można było zaobserwować w mediach, było nieuzasadnione". - Jest też inna droga wodna z Azji do Europy. Oczywiście dłużej to trwa i jest droższe, ale nie przesadzajmy, że Ever Given mógł zablokować handel na miesiące - mówił gość PR24.

Czytaj także:

Straty 

Czytaj także:
statek pap 1200.jpg
Marek Budzisz: przez Kanał Sueski przepływa 15 procent światowego handlu

Według rozmówcy "reperkusje dla światowego handlu nie będą bardzo duże". - Oczywiście mamy straty związane z tym, że pewne towary nie dotarły na czas. Rzeczywiście może dojść, a w zasadzie już doszło, do jakiegoś wzrostu cen np. kawy - tłumaczył Zuber. - Jakieś pojedyncze sytuacje pewnie będą miały miejsce - dodał. 

- Biorąc pod uwagę całe obroty związane z tym obszarem Azja - Europa, to nie jest tak, że przez te kilka dni coś się załamie - zapewniał ekonomista. Jego zdaniem ta sytuacja "nie doprowadzi do jakiejś ogromnej katastrofy". 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

Posłuchaj
18:41 PR24_mp3 2021_04_01-15-10-29.mp3 Marek Zuber o zablokowaniu Kanału Sueskiego ("Temat dnia/Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Zuber ekonomista 
Data emisji: 1.04.2021
Godzina emisji: 15.09

jbt/pr24

Czytaj także

Kontenerowiec Ever Given "uwolniony". Wznowiono żeglugę na Kanale Sueskim

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 20:29
Na Kanale Sueskim przywrócona została w poniedziałek żegluga w obie strony - poinformowała agencja Reuters, powołując się na dwa źródła blisko zaznajomione ze sprawą. Wcześniej z mielizny sprowadzony został kontenerowiec Ever Given, który od blisko tygodnia blokował ten morski szlak.
rozwiń zwiń