X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sytuacja Polaków na Białorusi. Dr Rydliński: pomoc można znaleźć w Berlinie, Brukseli albo Waszyngtonie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 13:32
- Droga do zapewnienia bezpieczeństwa naszych rodaków wiedzie przez trzy stolice: Berlin, Brukselę i Waszyngton. Tylko tam można nacisnąć zarówno na Mińsk, jak i na Moskwę. Aleksander Łukaszenka słucha tego, co mówią najwięksi gracze polityczni, w tym Putin - powiedział o obecnej sytuacji na Białorusi dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.
Dr Bartosz Rydliński
Dr Bartosz Rydliński Foto: PR24

Dziennikarz i aktywista społeczny z Grodna Paweł Mażejka został po 72 godzinach wypuszczony z aresztu, jednak postępowanie karne w jego sprawie jest kontynuowane. Dotyczy ono "podżegania do nienawiści" i "rehabilitacji nazizmu". Z tego samego artykułu co białoruski działacz i dziennikarz sądzeni są też polscy działacze, aresztowani w zeszłym tygodniu w Grodnie.

Jarosław Sellin pr24 663.jpg
Jarosław Sellin: czas reżimu Łukaszenki jest policzony

Pomoc Polski

Dr Rydliński powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że najważniejsze jest obecnie zapewnienie pomocy polskim obywatelom m.in. przez skuteczną politykę zagraniczną. - Byłbym ostrożny w stwierdzeniu, że te represje dotyczą polskiej mniejszości. Dotyczą one liderów polskich stowarzyszeń. Daleko jeszcze do tego, aby sytuacji całej polskiej mniejszości taka była. Natomiast w interesie Polski jest to, żeby zatrzymani i każdy ktokolwiek posiada polskie pochodzenie mógł liczyć na pomoc naszego kraju - powiedział. 

- Droga do zapewnienia bezpieczeństwa naszych rodaków wiedzie przez trzy stolice: Berlin, Brukselę i Waszyngton. Tylko tam można nacisnąć nie tylko na Mińsk, ale i Moskwę. Aleksander Łukaszenka słucha tego, co mówią najwięksi gracze polityczni, w tym Putin - ocenił.

Czytaj także:

Politolog zaznaczył także, że Polska nie może w tej sytuacji działać sama, bo nie ma ku temu możliwości. - Uważam, że należałoby w tym momencie ze strony naszej dyplomacji raczej nie rzucać słów na wiatr, gdyż za nimi nie stoją działania, bo nie mamy takiej możliwości jak Polska. Zmienia się to, gdy występujemy jako Unia Europejska czy ważny sojusznik USA - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
20:07 PR24_mp3 2021_03_30-13-08-37.mp3 dr Bartosz Rydliński o sytuacji na Białorusi ("Gość PR24")

* * *

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Bartosz Rydliński (politolog, UKSW)

Data emisji: 30.03.2021

Godz. emisji: 13:08

dz

Czytaj także

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut rozmawiali w areszcie z adwokatami. Nie zostali jeszcze przesłuchani

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 16:45
Do tej pory przetrzymywani w areszcie w Mińsku liderzy polskiej mniejszości na Białorusi nie zostali przesłuchani. Mieli jednak pierwsze kontakty ze swoimi adwokatami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: nowe postępowanie karne przeciwko Cichanouskiej. W zarzutach mowa o akcie terroryzmu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 19:00
Białoruska Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie karne wobec liderki opozycji Swiatłany Cichanouskiej i inicjatywy BYPOL, zrzeszającej byłych funkcjonariuszy białoruskich, ujawniającej przestępcze działania siłowego bloku na Białorusi. Powodem ma być rzekome przygotowanie aktów terrorystycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Grochmalski: Białoruś coraz bardziej przesuwa się w stronę Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 21:28
- To, co się dzieje w samej Rosji, a więc coraz wyraźniejsze odchodzenie od Zachodu i zmiany konstytucyjne, ma mocne przełożenie na sytuację na Białorusi. Ta ostatnia coraz bardziej przesuwa się w stronę Rosji. A Rosja praktycznie kontroluje służby i wojsko białoruskie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. 
rozwiń zwiń