X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sytuacja na Białorusi. "Polacy zawsze byli zakładnikami relacji między państwami"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 09:48
- Jednym z powodów represji wobec Polaków jest to, że diametralnie zmieniły się stosunki Polsko-Białoruskie. Polacy byli zawsze zakładnikami tej relacji. Warszawa stała się dla Białorusinów domem, ale także jednym z centrów opozycyjnych - powiedział o obecnej sytuacji na Białorusi Rusłan Szoszyn, dziennikarz "Rzeczpospolitej".
Protest w Mińsku w sierpniu 2020 roku
Protest w Mińsku w sierpniu 2020 rokuFoto: Shutterstock.com/Sanya Bu

Andżelikę Borys i troje innych liderów Związku Polaków na Białorusi przewieziono z mińskiego aresztu tymczasowego "Akreścina" do stołecznego aresztu "Waładarka". Zazwyczaj przebywają w nim osoby, wobec których wytaczane są procesy karnePolscy aktywiści zostali zatrzymani w związku z zarzutami białoruskiej Prokuratury Generalnej dotyczącymi obchodów upamiętniających polskie podziemie niepodległościowe, w tym żołnierzy wyklętych.

Łukaszenka free 1200
Marek Budzisz: Łukaszenka tłumi każdą niezależną aktywność

Niezależna organizacja społeczna

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, Polacy padli ofiarą reżimu Łukaszenki z tego względu, że ich organizacja jest w tym kraju jedną z nieliczny, której nie kontroluje władza. - Zrzeszenie Polaków na Białorusi jest największą niezależną organizacją społeczną. Nigdy nie była sterowana przez władze, a wszystko na co nie ma wpływu reżim jest podejrzane. Drugim powodem represji wobec Polaków jest to, że diametralnie zmieniły się stosunki Polsko-Białoruskie. Polacy byli zawsze zakładnikami tej relacji. Warszawa stała się dla Białorusinów domem, ale także jednym z centrów opozycyjnych - powiedział dziennikarz.

Czytaj także:

Rusłan Szoszyn zaznaczył, że działania wobec naszych rodaków, mogą mieć charakter prewencyjny. - Możemy domniemywać, że przed dniem wolności Łukaszenka spodziewał się sporych protestów. Najprawdopodobniej stracił już wyczucie nastrojów społecznych i nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jakie one są - powiedział.

- Prawdopodobnie spodziewał się wielkich manifestacji i tego, że mogą wyjść na ulice ludzie w całym kraju. Niewykluczone, że padła decyzja żeby spacyfikować wszystkich którzy do tej pory nie zostali spacyfikowani. Dlatego pod ten walec represji wrzucono Polaków - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:09 PR24_mp3 2021_03_28-09-06-39.mp3 Rusłan Szoszyn o sytuacji na Białorusi ("Gość PR24")

* * *

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Błażej Prośniewski

Gość: Rusłan Szoszyn ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 28.03.2021

Godz. emisji: 09:06

dz

Czytaj także

Białoruś: "kara za aktywność" dla Andżeliki Borys. Liderka Związku Polaków na liście profilaktycznej

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 11:08
Nieuznawana przez władze w Mińsku prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi będzie musiała co miesiąc zgłaszać się na rozmowy do śledczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na Białorusi. "Znaleźliśmy energię, żeby robić coś dla sprawy polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 15:50
- Mimo wielu trudnych momentów znaleźliśmy w sobie energię, aby robić coś dla sprawy polskiej. Nie jest łatwe w obecnej sytuacji pielęgnować kulturę i język polski na Białorusi - powiedziała o sytuacji za naszą wschodnią granicą Andżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Budzisz: Łukaszenka tłumi każdą niezależną aktywność

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 16:01
- Aby doprowadzić do zmiany reżimu potrzeba i determinacji społeczeństwa i dobrej koniunktury międzynarodowej. Białorusini nie mają koniunktury międzynarodowej. Putin postrzega tę sytuację jako zagrożenie również dla stabilizacji wewnętrznej w Rosji - powiedział o sytuacji na Białorusi Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
rozwiń zwiń