X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Budka chce likwidować kierunki studiów. Kowalski: sygnalizuje, że Polacy nie powinni być ludźmi świadomymi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:11
- On, jako przedstawiciel stronnictwa pruskiego, realizuje politykę, którą Polsce próbowano narzucić na początku lat 40. Polak miał umieć tylko się podpisać i policzyć do stu. Pan Budka jasno sygnalizuje, że Polacy nie powinni być ludźmi świadomymi - powiedział Marian Kowalski. Odniósł się tym samym do wywiadu Borysa Budki, w którym przewodniczący PO stwierdził, że należy zlikwidować takie kierunki nauczania jak historia i teologia.
Marian Kowalski
Marian Kowalski Foto: PR24/AK

W ubiegłym tygodniu szef PO Borys Budka w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", pytany o m.in. o to, co w Polsce należałoby zbudować od nowa, wskazał, że trzeba wykorzystać potencjał naukowców w gospodarce. - Nauka musi mieć powiązanie z biznesem (...) My wciąż na naszych uniwersytetach mamy kierunki, które - mówiąc delikatnie - odbiegają od oczekiwań nowoczesnego państwa. No, nie bójmy się powiedzieć, że państwo finansuje naukę ludzi, którzy po tych studiach nie będą mieli zatrudnienia - powiedział Budka. Dopytywany, o jakie kierunki chodzi, powiedział: "Chociażby wydziały teologiczne czy historyczne".

budka borys pap 1200 .jpg
"Ten konflikt jest problemem dla całej naszej formacji". Politycy PO o wywiadzie Budki

"Wyciągać wnioski"

Zdaniem Agnieszki Siewiereniuk-Maciorowskiej historia jest jedną z nauk, która jest bardzo potrzebna. - Historia jest jedną z tych dziedzin, które trzeba znać. Nie mówię tego dlatego, że jestem miłośnikiem historii, ale dlatego, że można z niej wiele się nauczyć także współcześnie. Procesy są w niej powtarzalne. Zmieniają się oczywiście możliwości techniczne i prawne, ale warto znać te procesy, żeby umieć radzić sobie z nimi - powiedziała.

- Jest wiele argumentów za tym, aby teologia i historia była obecna na polskich uczelniach. Umówmy się, że Polska została zbudowana na Kościele katolickim i stał on na straży polskości i patriotyzmu. Rozumiem, że Borysowi Budce może to przeszkadzać, bo gdyby znał historię Polski czy Kościoła katolickiego w Polsce, to nie opowiadałby takich rzeczy - oceniła.

Czytaj także: 

Podobnego zdania był także Marian Kowalski, który zaznaczył, że wprowadzenie takich pomysłów w życie byłoby spełnieniem planów z czasów niemieckiej okupacji w trakcie drugiej wojny światowej. - Zwłaszcza historia jest dziedziną, która pozwala znacznie krytyczniej oceniać aktualne wydarzenia polityczne. Znając historię, wiemy na kogo głosować i jak zaniechania naszych przodków się kończyły - powiedział.

- Doskonale rozumiem, że pan Budka chciałby, żeby Polacy nie potrafili wyciągać wniosków z własnej historii. On, jako przedstawiciel stronnictwa pruskiego, realizuje politykę, którą Polsce próbowano narzucić na początku lat 40. Polak miał umieć tylko się podpisać i policzyć do stu. Pan Budka jasno sygnalizuje, że Polacy nie powinni być ludźmi świadomymi - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
22:31 PR24_mp3 2021_03_25-10-33-50.mp3 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska i Marian Kowalski o wywiadzie Borysa Budki ("Gość PR24")

* * *

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Magdalena Złotnicka

Goście: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (portal Dzień Dobry Białystok), Marian Kowalski (komentator)

Data emisji: 25.03.2021

Godz. emisji: 10:33

dz

Czytaj także

"Rzuciliśmy hasło i potem trzeba się tłumaczyć". Zaskakujące słowa Budki o ruchu Trzaskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 13:42
- To było pod wpływem emocji. Rzuciliśmy hasło i potem trzeba się tłumaczyć - powiedział Borys Budka, pytany przez dziennikarza "Gazety Wyborczej" o działalność ruchu Rafała Trzaskowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruch Trzaskowskiego od początku był "ściemą"? Czarzasty kpi z wywiadu Budki

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 14:00
"Szef PO Borys Budka informuje w »Gazecie Wyborczej«, że ruch Rafała Trzaskowskiego »Wspólna Polska«, to od początku była »ściema«. Dziennikarze oraz kilka milionów ludzi, którzy mieli nadzieję, zostali zrobieni w konia?" - pytał w sobotę lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budka chce likwidować kierunki studiów. Czarnek: jeśli PO dojdzie do władzy, to oderwie Polaków od korzeni

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 20:28
- Szef PO Borys Budka powiedział Polakom, że jeśli PO z koalicjantami dojdzie kiedyś do władzy, to oderwie Polaków od korzeni historycznych i chrześcijańskich - wskazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że polskość to chrześcijaństwo.
rozwiń zwiń