X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Sprzeczność strategicznych interesów Pekinu i Moskwy". Szeremietiew o rywalizacji mocarstw

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 15:35
- Jest wątpliwość co do tego, czy i jak Chiny będą realizowały swoje ambicje imperialne, to ten sam problem, który świat i Europa miały z Japonią w okresie międzywojennym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew (Akademia Sztuki Wojennej).
Prof. Romuald Szeremietiew
Prof. Romuald SzeremietiewFoto: TB/PR24

W Anchorage na Alasce zakończyły się w piątek dwudniowe amerykańsko-chińskie rozmowy wysokiego szczebla. To były twarde i bezpośrednie rozmowy - przyznał doradca Białego Domu do spraw międzynarodowych Jake Sullivan. Nie doszło do przełomu.

Wysokiej rangi dyplomaci z USA i Chin spotkali się twarzą w twarz po raz pierwszy, odkąd władzę w Waszyngtonie objęła administracja prezydenta Joe Bidena. Od samego początku atmosfera rozmów była nerwowa, rozmowy nie przyniosły przełomu w wyjątkowo napiętych relacjach obu mocarstw. Strony oskarżały się m.in. o łamanie protokołu.

Jan Parys 1200.jpg
"Niespotykane w dyplomacji". Jan Parys o nerwowym przebiegu spotkania USA-Chiny

Prof. Romuald Szeremietiew komentował sytuację międzynarodową, także w kontekście przebiegu ostatniego szczytu USA - Chiny. - Istnieje niewątpliwie sprzeczność strategicznych interesów między Pekinem a Moskwą, wydaje się, że z Chin bliżej jest jednak na Syberię niż do Ameryki. Czasowo może być tak, że Chiny i Rosja będą ze sobą współpracować, Chiny cały czas myślą o tym, jak podporządkować sobie Tajwan, wtedy osłonięte przez Rosję plecy mają swoją wartość. Pojawia się pytanie, co na to Stany Zjednoczone - zauważył.

- Jest wątpliwość co do tego, czy i jak Chiny będą realizowały swoje ambicje imperialne, to ten sam problem, który świat i Europa miał z Japonią w okresie międzywojennym (…) Ostatecznie Japonia wybrała konflikt z USA. Teraz jest pytanie, co zrobią Chiny, w jakim kierunku będą realizować swoje aspiracje, czy po drodze będzie im z Rosją w kontrze do USA, czy nie - dodał profesor.

Gość audycji przywołał słowa Zbigniewa Brzezińskiego, który pisał o tym, że USA będą zmuszone podjąć rywalizację z Chinami o to, kto jest na świecie najważniejszy, i w tej rywalizacji niezbędne będzie wsparcie Stanów Zjednoczonych ze strony ich europejskich sojuszników. - Pojawia się pytanie o znalezienie sposobu, by tego wsparcia udzieliła również Rosja. Ponieważ ten kraj nie zrobi tego za darmo, jest kwestia, jaka cena ma być zapłacona, by chciała stanąć po stronie USA przeciwko Chinom. To jest dylemat związany z kwestią bezpieczeństwa naszego regionu - podkreślił profesor.

Posłuchaj
09:36 PR24_mp3 2021_03_23-14-49-59.mp3 Prof. Romuald Szeremietiew o sytuacji międzynarodowej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Rosja nie jest taką potęgą, jaką był ZSRR, dzisiejsze plany polegają na zbudowaniu geopolitycznej wspólnoty "od Władywostoku do Lizbony", do czego konieczna jest bardzo bliska współpraca z Niemcami. Jeśli te zdominują UE, to mogą takie partnerstwo zbudować. Dla nas najgorszy byłby powrót przez Rosję do wizji imperium, w którym Warszawa byłaby w jego granicach. Dziś tak nie jest, ale jeśli współpraca rosyjsko-niemiecka ułoży się po myśli Rosjan, to tym, kto będzie dyscyplinował Polaków, będą po prostu Niemcy - puentował prof. Romuald Szeremietiew.

Czytaj także: 

    Więcej w nagraniu.

    * * *

    Audycja: Temat dnia / Gość PR24

    Prowadzący: Antoni Trzmiel

    Gość: prof. Romuald Szeremietiew

    Data emisji: 23.03.2021

    Godzina emisji: 14:49

    PR24/ka

    Czytaj także

    Szef Pentagonu: sojusznicy USA powinni odejść od rosyjskiego sprzętu, aby uniknąć sankcji

    Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 22:42
    Minister obrony USA Lloyd Austin oświadczył w sobotę w Nowym Delhi, gdzie rozmawiał z szefem resortu obrony Indii Rajnathem Singhiem, że sojusznicy i partnerzy Stanów Zjednoczonych powinni odchodzić od rosyjskiego sprzętu wojskowego, jeśli chcą uniknąć amerykańskich sankcji.
    rozwiń zwiń

    Czytaj także

    Unia Europejska nałożyła sankcje na Chiny za łamanie praw człowieka

    Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 11:54
    Unia Europejska nałożyła sankcje na Chiny za łamanie praw człowieka, po raz pierwszy od ponad 30 lat. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjęli unijni ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
    rozwiń zwiń