X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

We Wrocławiu ruszyła możliwość płacenia... okiem. Dr Bartoszewicz: jesteśmy skazani na nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 18:45
- Jestem bardzo dużym kibicem rozwiązań zaawansowanych technologii, bo jesteśmy na nie skazani. Dobrze, że jesteśmy w tym pierwsi, ale należy pamiętać o bezpieczeństwie - powiedział o polskim wynalazku dr Artur Bartoszewicz, ekonomista.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kaz/Pixabay

Pandemia koronawirusa spowodowała znacznie przyspieszenie cyfryzacji w Polsce. Polacy coraz znacznie częściej korzystają z udogodnień jakie oferują im nowe technologie. Z duchem czasu idą także polskie firmy. MPK we Wrocławiu jako pierwsze wprowadza możliwość płacenia... okiem. Nowa technologia ma być kolejną metodą ułatwiającą przeprowadzania transakcji. Warto zaznaczyć, że jest to polski wynalazek.

Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
Główny ekonomista PKO BP: Polska zaskakująco dobrze zniosła pandemię na tle innych państw UE

Bezpieczeństwo

Zdaniem ekonomisty kolejne ułatwianie płatności może odbijać się także na mniej refleksyjnym podejściu do zakupów. Gość Polskiego Radia 24 zwracał również szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa nowego wynalazku Polaków. -Słyszeliśmy o sytuacji, gdzie kradziono pieniądze z kart zbliżeniowych np. w autobusach. Jeżeli ktoś miał takie zdolności, to pewnie będą takie próby i przy tej nowej formie. Jestem bardzo dużym kibicem rozwiązań zaawansowanych technologii, bo jesteśmy na nie skazani. Dobrze, że jesteśmy w tym pierwsi, ale należy pamiętać o bezpieczeństwie - powiedział.

- Do tej pory hasło płatności kartą wymagały jednak wykonania jakiejś czynności, teraz będziemy mieli do czynienia ze znaczącym ułatwieniem. Jeżeli ta metoda się przyjmie to łatwość dokonywania transakcji stanie się faktem, ale za tym mogą pójść działania hakerskie. Co prawda oka nikt nam nie ukradnie, ale ktoś będzie mógł np. z naszego spojrzenia uzyskać dostęp do pieniędzy - dodał.

Czytaj także:

Pytany o szansę powodzenia tego rozwiązania, dr Artur Bartoszewicz ocenił je jako duże, ale zwrócił także uwagę na niechęć do używania metod, które będą mogły być kontrolowane. - Ludzie mają tajemnice i jest to naturalne. Transakcje bezgotówkowe nas odsłaniają, bo mają w sobie element śledzenia. Jest to gromadzenie informacji i wykorzystywania ich do różnego rodzaju marketingu. Zawsze jest drugi wymiar tego typu ułatwień technologicznych - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
22:12 PR24_mp3 2021_03_21-18-06-12.mp3 dr Artur Bartoszewicz o nowym wynalazku Polaków ("Gość PR24")

* * *

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Mateusz Drozda

Gość: dr Artur Bartoszewicz (ekonomista, SGH)

Data emisji: 21.03.2021

Godz. emisji: 18:06

dz

Czytaj także

Giełda w czasie pandemii. GPW: niemal 169 mln zł zysku netto w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 21:41
Giełda Papierów Wartościowych zanotowała w 2020 r. 168,7 mln zł zysku netto, wobec 115 mln rok wcześniej - wynika z opublikowanych w czwartek wyników rocznych spółki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transformacja energetyczna Polski. Marek Zuber: to wielkie wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 19:00
- Bezemisyjna gospodarka to wielkie wyzwanie, które narzuca na nas EU. Z drugiej strony chcielibyśmy żyć w kraju, w którym nie mamy takich smogów, jakie mamy w tej chwili. Co prawda mamy takich parę miejsc, chociażby Kraków, gdzie sytuacja jest wyraźnie lepsza dzięki podejmowanym różnego rodzaju inwestycjom w ostatnich dziesięciu latach i dużym środkom przeznaczanym na wymianę pieców węglowych. Jednak całokształt jest fatalny - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezentacja "Nowego Ładu" przełożona. Prof. Kleiber: trudno mówić w jednym czasie o obostrzeniach i odbudowie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 19:47
- Nie jest łatwo mówić na jednym oddechu o tym, że wprowadzamy poważne obostrzenia i przedstawiać plan na czas po pandemii. Z punktu widzenia odbiorców byłoby to trudne - powiedział o przełożeniu prezentacji Nowego Ładu Michał Kleiber, były polityk i redaktor naczelny "Wszystkiego co najważniejsze".
rozwiń zwiń