X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jacek Karnowski: Smoleńsk miał dla Donalda Tuska przede wszystkim wymiar propagandowy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 16:28
 - Podczas rozmowy martwił się teoriami spiskowymi, chciał jak najszybszego zakończenia śledztwa, by zgasić dyskusję o ewentualnej odpowiedzialności Rosjan za katastrofę - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny tygodnika "Sieci" Jacek Karnowski, komentując nagranie ze spotkania, zarejestrowane na polecenie Donalda Tuska w Kancelarii Premiera 23 kwietnia 2010 roku - 13 dni po katastrofie smoleńskiej.
Donald Tusk
Donald TuskFoto: Forum

Nieznane dotąd nagranie ujawnili dziennikarze "Magazynu Śledczego Anity Gargas". Powodem spotkania był wywiad, jakiego TVN24 udzielił Edmund Klich – akredytowany przedstawiciel Polski przy wojskowo-cywilnej komisji rosyjskiej (MAK) badającej przyczyny tragedii – krytykując działania ówczesnego rządu wobec Rosji, która przejęła kontrolę nad śledztwem po katastrofie. Ówczesny premier był niezadowolony z wypowiedzi eksperta. Były premier odniósł się ujawnionego nagrania. Napisał na Twitterze: "Wykorzystują tragedię smoleńską, by przykryć brudy Obajtka. Można upaść niżej?".

Jacek Karnowski zwrócił uwagę, że nie był to merytoryczny wpis. - Nie spodziewałem się po Donaldzie Tusku czegoś innego, choć przedstawione nagranie jest ważne. Potwierdza, że dla Tuska Smoleńsk miał przede wszystkim wymiar propagandowy. Podczas rozmowy martwił się teoriami spiskowymi, chciał jak najszybszego zakończenia śledztwa, by zgasić dyskusję o ewentualnej odpowiedzialności Rosjan za katastrofę. Samo śledztwo niespecjalnie go interesowało, oczekiwania związane z wyjaśnieniem tragedii określał jako naiwne - powiedział redaktor naczelny tygodnika "Sieci". 

tupolew wrak 1200.jpg
Echa nagrania z narady Tuska. Reszczyński: pokaz braku kompetencji i odpowiedzialności

Okazało się też, że Edmund Klich został wysłany do Rosji bez profesjonalnego tłumacza, po paru dniach odebrano mu łączność kryptograficzną i nie miał wsparcia prawników. - Klich mówił, że ma poczucie ogromnej odpowiedzialności, natomiast nie wyczuwał, żeby jego rozmówcy po stronie rządowej podzielali powagę historycznej sytuacji. Jakby ignorowano jego prośby i apele, jakby rząd nie interesował się tym, co robił polski śledczy w Moskwie. Klich przekazał deklarację Rosjan postępowania zgodnie z konwencją chicagowską i nikt w Polsce nie sprawdził, czy nie ma innej możliwości postępowania. To są sprawy kompromitujące - podsumował Jacek Karnowski. 

Posłuchaj
23:07 PR24_mp3 2021_03_21-15-06-10.mp3 Jacek Karnowski gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

W katastrofie 10 kwietnia 2010 roku zginęli prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią, dowódcy Sił Zbrojnych RP, parlamentarzyści i wiele zasłużonych dla Polski osób. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Jacek Karnowski (redaktor naczelny tygodnika "Sieci")
Data emisji: 21.03.2021
Godzina emisji: 14.34

PR24/tj

Czytaj także

"Śledztwo oddano Rosjanom". Macierewicz o działaniach Donalda Tuska po katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 14:55
- W tym materiale pada jedno kluczowe zdanie ze strony Donalda Tuska (…) który mówi, że najgroźniejszym zjawiskiem, z jakim Polska ma do czynienia, są koncepcje, które obarczają Rosję odpowiedzialnością za dramat smoleński, to trzeba zwalczać i dlatego trzeba wybrać konwencję chicagowską, która oddaje wszystko w ręce rosyjskie, całą możliwość badania dramatu smoleńskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń