X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wystawa jubileuszowa 70/70. Dr Barbara Konwerska o obiektach ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 12:30
- Zastanawialiśmy się jak opowiadać o naszym Muzeum w 70-tą rocznicę. Kluczem stała się różnorodność - mówiła o jednej z wystaw w Polskim Radiu 24 dr Barbara Konwerska z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Gościem audycji był też Marek Skubisz.
Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka
Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli WieliczkaFoto: Wikimedia Commons, LoMit

Goście audycji zaprosili do oglądania w sieci "Wystawy jubileuszowej 70/70" gdzie można oglądać 70 wyselekcjonowanych obiektów ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Eksponaty pokazują kierunki zainteresowań i badań Muzeum, różnorodność i bogactwo kolekcji. W ten sposób wielickie Muzeum upamiętnia jubileusz 70-lecia swojego powstania.

"70 bohaterów"

shutterstock_skrzypek folk 1200.jpg
Skrzypkowie Rzeszowszczyzny

- Punktem wyjścia, ale i punktem dojścia jest obiekt. Zastosowane przez nas kryteria wyboru 70 bohaterów wystawy, to nie tylko wartość materialna i walory artystyczne, ale także wartość historyczna. Na wystawę trafiły także muzealia rzadko pokazywane stanowiące punkt wyjścia do opowieści o ważnych tematach i osobach dla historii kopalni i Wieliczki - powiedziała dr Barbara Konwerska.

Marek Skubisz dodał, że założeniem było też to, że pokazane będą obiekty z magazynów. - Takie, które nie były widziane, nowe nabytki, to dodatkowy walor Wystawy Jubileuszowej - zauważył.

Solniczka

Wśród eksponatów znajdują się: Róg Bractwa Kopaczy z 1534 r. (jeden z najcenniejszych obiektów w zbiorach Muzeum wypożyczany wielokrotnie na wystawy zagraniczne), prace Władysława Skoczylasa (wielickie Muzeum posiada największą w Polsce kolekcję jego prac), niezwykle cenna solniczka z agatu z końca XV w. (obecnie najstarsza w kolekcji i po raz pierwszy pokazana publicznie), ale także pierwsza w kolekcji solniczek - drewniany dwojak, różne okazy soli - kryształy, stalaktyty i choinki, prehistoryczne naczynia warzelnicze i przedmioty codziennego użytku, rzeźby w drewnie i soli, kukiełki z szopki z czasów II wojny światowej wykonane przez założyciela Muzeum Alfonsa Długosza, dokumenty królewskie, starodruki, księga personalna załogi oraz księga zwiedzających kopalnię.


Posłuchaj
24:23 PR24_mp3 2021_03_21-09-33-00.mp3 Dr B. Konwerska i M. Skubisz o wystawie "70/70" ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: dr Barbara Konwerska i Marek Skubisz (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)

Data emisji: 21.03.2021

Godzina: 09.33

Czytaj także

Teresa Jakubowska w Muzeum Karykatury. Kuratorka wystawy: satyryczka z urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:56
- Pożywką artystyczną dla niej były między innymi podróże - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Prymlewicz, kuratorka wystawy "Teresa Jakubowska. Z życia wycięte" w Muzeum Karykatury w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Janusz Tarabuła. Fotografia jako medium". Kurator: czas jako metafizyka

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 00:00
- Jego obraz robiony jest często z odpadów i poddany działaniu czasu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Michalski, kurator wystawy "Janusz Tarabuła. Fotografia jako medium".
rozwiń zwiń