X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W kwietniu rusza Narodowy Spis Powszechny. Rzecznik prezesa GUS o szczegółach

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 11:47
Obowiązkową metodą dokonania spisu, zgodnie z ustawą, jest samospis internetowy. (...) Wypełnienie (formularza) przez internet będzie możliwe również w najbliższym urzędzie gminy, spisać się będzie można od 1 kwietnia także przez telefon - mówiła w Polskim Radiu 24 rzecznik prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Karolina Banaszek.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: TippaPatt/ Shutterstock

1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spis taki odbywa się co 10 lat. W tym roku mija 100 lat od pierwszego oficjalnego liczenia ludności w Polsce.

komputer laptop internet free shutt 1200 .jpg
Samospis - podstawowa forma zbierania danych o obywatelach

Zostanie on przeprowadzony w formie samospisu internetowego - jest to forma podstawowa, ujęta w ustawie jako obowiązek każdego obywatela. To oznacza, że każdy obywatel powinien sam wypełnić formularz spisowy zamieszczony na stronie internetowej GUS-u. W Polskim Radiu 24 o spisie ludności mówiła rzecznik prezesa GUS Karolina Banaszek.

"Ograniczenie kosztów"

Rzecznik prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wyjaśniła, że do rozpoczynającego się 1 kwietnia spisu jest już niemal wszystko przygotowane, trwają już tylko ostatnie szlify, ale - jak podkreśliła - wszystko będzie gotowe na czas, a pytania spisowe zostaną udostępnione już niedługo, by każdy mógł się z nimi zapoznać z wyprzedzeniem.

- Obowiązkową metodą dokonania spisu, zgodnie z ustawą, jest samospis internetowy. Ale stawiamy na niego nie tylko z uwagi na pandemię. Takie założenia przyświecały nam od początku z tego względu, że nasze społeczeństwo oczywiście się zmienia, jesteśmy bardziej przystosowani cyfrowo, do wykorzystania internetu. Ale również zależało nam na tym, żeby w miarę możliwości ograniczyć koszty realizacji spisu. Im więcej osób spisze się przez internet, tym mniej rachmistrzów musimy zaangażować w realizację spisu - mówiła Karolina Banaszek.

Czytaj również:

spis ludności pandemia shutter 1200  yudha satia.jpg
Spisz się sam. 1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Jak się spisać?

Wyjaśniła, że jest to metoda najwygodniejsza także dla samych spisujących się Polaków, którzy dzięki temu będą mogli się spisać wtedy, kiedy im wygodnie, w miejscu, w którym chcą, bez konieczności umawiania się z rachmistrzem. Wyjaśniła też, co mogą zrobić osoby, które np. nie mają dostępu do internetu lub nie są biegłe w obsłudze komputera.

- Wypełnienie przez internet będzie możliwe również w najbliższym urzędzie gminy, bo gminy są zobowiązane do zapewnienia takiego miejsca spisowego. Jeśli mamy problem z dotarciem do gminy, czy też nie mamy dostępu do internetu czy to w domu, czy przez telefon, również będziemy uruchamiać infolinię spisową. Spisać się będzie można od 1 kwietnia, dzwoniąc na numer infolinii. Następnie trzeba wybrać opcję "spisz się przez telefon" i tam, po wpisaniu tonowym swojego kodu pocztowego, połączymy się z urzędem statystycznym w województwie, w którym mieszkamy. Wówczas nasi ankieterzy i rachmistrzowie przeprowadzą z nami spis przez telefon - mówiła Karolina Banaszek, dodając, że z osobami, które same się nie spiszą, będą kontaktować się rachmistrzowie GUS-u.

Posłuchaj
09:49 PR24_mp3 2021_03_12-09-19-46_Banaszek.mp3 Karolina Banaszek o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: Karolina Banaszek (rzecznik prezesa GUS)
Data emisji: 12.03.2021
Godzina emisji: 09.19

PR24/jmo

Czytaj także

Powszechny Spis Rolny. Rzecznik GUS: będzie realizowany głównie zdalnie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 10:45
- Pandemia wpłynęła na naszą decyzję. 30 września Centralne Biuro Spisowe wydało komunikat o zawieszeniu działań rachmistrzów w terenie - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Banaszek, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia przyspieszyła cyfryzację. Dr Kawecki: byliśmy przez nią odważniejsi w decyzjach

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 15:28
- Mówi się, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy przez ten bieg pandemiczny przyspieszyliśmy, jeśli chodzi o cyfryzację, o dwa lata, bo byliśmy odważniejsi w decyzjach i wzrosła nasza świadomość - powiedział dr Maciej Kawecki, ekspert ds. cyfryzacji. 
rozwiń zwiń