X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pielgrzymka papieża do Iraku. Krzysztof Tomasik: okazała się wielkim sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 15:05
- Jeszcze przed wyjazdem papieża do Iraku ta pielgrzymka była określana jako historyczna. Myślę, że absolutnie pokazała swój historyczny wymiar i okazała się, mimo ograniczeń i obaw, wielkim sukcesem - powiedział o podróży apostolskiej papieża Franciszka do Iraku Krzysztof Tomasik, szef redakcji zagranicznej Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Papież Franciszek w Iraku
Papież Franciszek w IrakuFoto: PAP/EPA/GAILAN HAJI

Trwa podróż Ojca Świętego do Iraku. Papież Franciszek jako pierwsza w historii głowa Kościoła katolickiego i będzie podróżował przez Irak i iracki Kurdystan. Droga Ojca Świętego biednie m.in. przez Bagdad, Erbil, Mosul i Karakosz. 30 lat temu szacowano, że w Iraku mieszka około 1,5 mln chrześcijan. Dzisiaj jest to około 250 tysięcy. Taki stan rzeczy ma związek m.in. z prześladowaniami i morderstwami wyznawców Chrystusa.

Franciszek Papież PAP 1200.jpg
Pielgrzymka papieża do Iraku. Ks. prof. Naumowicz: liczba chrześcijan zmalała tam o ponad milion

"Historyczna"

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że kończąca się dziś pielgrzymka Ojca Świętego ma historyczny wymiar. - Jeszcze przed wyjazdem papieża do Iraku ta pielgrzymka była określana jako historyczna. Myślę, że absolutnie pokazała swój historyczny wymiar i okazała się, mimo ograniczeń i obaw, wielkim sukcesem. Pokazały to miejsca, w których przebywał papież i uczestnictwo ludzi mimo ścisłego lockdownu. Dzisiaj widzieliśmy mnóstwo ludzi na ulicach. Kapitalna, wspaniała atmosfera autentycznego entuzjazmu i przyjęcia papieża - powiedział.

- Jest to bardzo mocne i wielokrotnie przekazanie „nie dla przemocy”, terroryzmu, nienawiści itd. To wielokrotnie papież powtarzał w wielu kontekstach. Następną rzeczą jest umocnienie i zachęta do powrotu dla chrześcijan do Iraku - dodał.

Czytaj także:

Krzysztof Tomasik zaznaczył, że temat powrotu chrześcijan do Iraku jest tym, na który papież kładzie największy nacisk. - Niestety ta wspólnota w wyniku wielu wydarzeń, w ciągu dwudziesty lat bardzo się skurczyła. Tutaj absolutnie papież, osiągnął cel i wszyscy się tym przejęli. Sam prezydent powiedział, że nie wyobraża sobie Iraku bez chrześcijan - powiedział dziennikarz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:16 PR24_mp3 2021_03_07-14-33-28.mp3 Krzysztof Tomasik o pielgrzymce papieża do Iraku ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Krzysztof Tomasik (szef redakcji zagranicznej KAI)
Data emisji: 07.03.2021
Godzina emisji: 14:33

dz

Czytaj także

"Niech ucichnie broń!". Papież Franciszek zaapelował w Bagdadzie o pokój i braterstwo

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 15:18
W bagdadzkim pałacu prezydenckim Franciszek wygłosił przemówienie do władz, korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Papież powiedział, że przybywa do Iraku jako pielgrzym pokoju w imię Chrystusa Księcia Pokoju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzmożone środki bezpieczeństwa podczas pielgrzymki papieża. Iracki generał: jesteśmy gotowi na każdy scenariusz

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 15:46
- Wszędzie stosujemy nadzwyczajne środki, blokujemy drogi i pilnujemy przestrzeni powietrznej - mówi generał Amir al-Shammari, jeden z dowodzących operacją zabezpieczenia wizyty. To pierwsza podróż Franciszka od początku pandemii koronawirusa, w dodatku do jednego z mniej stabilnych miejsc na Bliskim Wschodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historyczne wydarzenie". Dominikanin o spotkaniu papieża z ajatollahem al-Sistanim

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 13:20
- Jutro Ojciec Święty może będzie dotykał tych miejsc bardziej bolesnych, ale dzisiaj jest wspólne wołanie: nie wolno wykorzystywać imienia Boga dla przemocy i siania nienawiści- mówił w Polskim Radiu 24 o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.
rozwiń zwiń