X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceszef MEiN o "W pustyni i w puszczy": w postaciach Stasia i Nel, książka ta prezentuje wzorce dla młodego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 17:50
- "W pustyni i w puszczy" w żaden sposób nie gloryfikuje tego, co zarzuca poseł Gdula. Lewicę boli w tej powieści to, że przedstawia archetypiczny wzorzec mężczyzny w postaci Stasia, młodego mężczyzny, który chroni i opiekuje się młodszą i słabszą kobietą, czyli Nel, będącą uosobieniem kobiecości, kruchą, drobną, bardzo czułą i emocjonalną postacią - powiedział Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.
Tomasz Rzymkowski
Tomasz Rzymkowski Foto: PR24/AK

Maciej Gdula, poseł Lewicy, podzielił się w mediach i na Twitterze swoimi wątpliwościami dotyczącymi powieści "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Książka jest na liście lektur obowiązkowych w szkole podstawowej dla klas 4-6.

Maciej gdula 1200 forum.jpg
Poseł Lewicy zarzuca "W pustyni i w puszczy" rasizm. MEiN odpowiada

- Ja tej książki długo nie czytałem, czytałem ją wtedy, kiedy była lekturą, a teraz, kiedy czytała ją moja córka, to jest to jednak taka bardzo szkodliwa lektura - powiedział poseł Lewicy.

Jak podkreślił, "to jest lektura przesycona rasizmem". - Jest w niej nie tylko rasistowski język, język, który dzisiaj razi, np. użycie słowa "Murzyn", ale tam są same rasistowskie klisze dotyczące osób czarnych - dodał. 

Posłuchaj
22:35 PR24_mp3 2021_03_06-17-06-44.mp3 Tomasz Rzymkowski o wypowiedziach posła Gduli ws. powieści "W pustyni i w puszczy" ("Temat dnia/Gość PR24")

Tomasz Rzymkowski ocenił, że "W pustyni i w puszczy" w żaden sposób nie gloryfikuje tego, co zarzuca poseł Gdula, czyli brytyjskiego kolonializmu czy rasizmu.

- Stanisław Tarkowski bardzo serdecznie obnosi się wobec rdzennej ludności Afryki. Co boli pana Gdulę w powieści "W pustyni i w puszczy"? Boli przede wszystkim archetypiczny wzorzec mężczyzny w postaci wspomnianego Stasia, młodego mężczyzny, który chroni i opiekuje się młodszą i słabszą kobietą, czyli Nel, będącą też uosobieniem kobiecości, kruchą, drobną, bardzo czułą i emocjonalną postacią - podkreślił wiceminister.

Dodał, że w powieści, w postaciach Stasia i Nel, opisane są wzorce dla młodego pokolenia oraz to, jakie są role społeczne kobiety i mężczyzny. – To również boli Lewicę. Gdyby zastosować podejście genderowe, to Nel powinna biegać ze sztucerem i oswajać słonie, a także szukać leków dla chorego Stasia, który powinien być nieporadny i niezaradny - wskazał.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki
Data emisji: 06.03.2021
Godzina emisji: 17.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Określenie "Murzyn" uznane za krzywdzące i archaiczne. Filozof: efekt zaszczepienia ideałów nowej lewicy na uniwersytetach

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 08:30
 - Powstaje terror kulturowy, który zmusza nas do przyjmowania nowych kodów. Nie rozumiemy ich znaczeń, ale są one nasiąknięte ogromną dozą ideologii. Dla konserwatystów są one śmieszne, natomiast młode pokolenie pochyla się nad nimi jakby było to genialne kulturowe odkrycie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog i filozof dr Tomasz Teluk.
rozwiń zwiń