X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ks. prof. Cisło: w Iraku chrześcijanie są traktowani jak obywatele drugiej kategorii

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 21:12
- W Mosulu chrześcijanie nie mogą np. sprzedać swoich posiadłości, gdy chcą emigrować. Jest zmowa wśród muzułmanów, którzy nie chcą kupować od nich tego, co wystawią, a jeśli kupią to za bezcen, za ułamek wartości. Pojawiają się również pogróżki wobec chrześcijan - powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Papież Franciszek rozpoczął wizytę w Iraku, określaną jako najtrudniejsza w dotychczasowym pontyfikacie. To właśnie w tym kraju mieszkają najstarsze wspólnoty chrześcijańskie na świecie, ale wojny i przemoc spowodowały, że wielu chrześcijan ucieka z Bliskiego Wschodu.

papież irak pap 1200.jpg
"Dość przemocy, ekstremizmu, podziałów i nietolerancji". Przesłanie papieża Franciszka z Iraku

Podczas pierwszego dnia wizyty w Iraku Franciszek upomniał się o prawa chrześcijan i zaapelował do władz, aby "nikt nie był obywatelem drugiej kategorii". Nawoływał też do zaprzestania przemocy i do pokoju. Podkreślił, że imię Boga nie może usprawiedliwiać zabójstw, ucisku i prześladowań.

- To bardzo wyczekiwana wizyta, ponieważ w Iraku mamy szybko zanikającą wspólnotę chrześcijan. Dane są porażające: w 2003 roku żyło tam ok. 1,5 mln przedstawicieli tej religii, dziś oficjalnie jest to 250 tys., a nieoficjalnie mówi się nawet o poniżej 100 tys. osób. Ci, którzy mogą, emigrują. W 2014 roku doszło dodatkowe załamanie, bo wtedy wypędzono 120 tys. chrześcijan - wskazał ks. prof. Waldemar Cisło.

Posłuchaj
22:30 PR24_mp3 2021_03_05-20-06-54.mp3 Ks. prof. Waldemar Cisło o sytuacji chrześcijan w Iraku ("Temat dnia/Gość PR24")

Duchowny przyznał, że chrześcijanie w Iraku są traktowani jak obywatele drugiej kategorii. – Nie mogą np. sprzedać w Mosulu swoich posiadłości, gdy chcą emigrować. Jest zmowa wśród muzułmanów, którzy nie chcą kupować od nich tego, co wystawią, a jeśli kupią to za bezcen, za ułamek wartości. Pojawiają się również pogróżki wobec chrześcijan - dodał.

Jak podkreślił ks. prof. Cisło, dochodzi nawet do sytuacji, w których próbuje się podporządkować chrześcijan prawu koranicznemu.

Więcej o sytuacji społeczności chrześcijańskiej w Iraku - w całej rozmowie.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: ks. prof. Waldemar Cisło (przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie)
Data emisji: 05.03.2021
Godzina: 20.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Znak nadziei w czasie covidowej rzeczywistości". Prof. Grochmalski o wizycie papieża Franciszka w Iraku

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 12:50
- Irak jest na jedenastym miejscu, jeśli chodzi o skalę prześladowań chrześcijan - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
rozwiń zwiń