X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dawid Wildstein: gdyby chrześcijaństwo miało podejście lewicowe, dzieła Platona by spłonęły

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 12:16
- Zwróćmy uwagę, (...) jak bardzo lewica jest prymitywna w stosunku do takiego podejścia, które mieli chociażby ci, którzy tworzyli chrześcijaństwo. Gdyby chrześcijaństwo miało takie podejście jak lewica, to wszystko by spłonęło, wszyscy mieliby zakaz czytania Platona, Arystotelesa - mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Wildstein, dziennikarz TVP, odnosząc się do pomysłu posła Macieja Gduli, by "W pustyni i w puszy" wykluczyć z kanonu lektur. Gośćmi audycji byli także Sławomir Jastrzębowski, ekspert ds. wizerunku i Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci".
Dawid Wildstein
Dawid WildsteinFoto: PR24

Poseł Lewicy Maciej Gdula skrytykował w ostatnich dniach obecność książki "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza na liście lektur szkolnych. W reakcji na krytykę polityk napisał artykuł, w którym proponuje bądź wyrzucenie książki z kanonu, bądź przesunięcie jej do starszych klas i omówienie krytyczne pod kątem zagadnień rasizmu i kolonializmu. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali Sławomir Jastrzębowski, Piotr Cywiński i Dawid Wildstein.

Maciej gdula 1200 forum.jpg
Poseł Lewicy zarzuca "W pustyni i w puszczy" rasizm. MEiN odpowiada

Sławomir Jastrzębowski, ekspert ds. wizerunku politycznego, ale także wykształcony polonista, stwierdził, że poseł lewicy nie ma racji, bo lektury zawsze omawia się w ich kontekście historycznym, a nie całkowicie od niego oderwane. Wobec tego "W pustyni i w puszczy" także nie jest omawiane w oderwaniu od kontekstu, w jakim powstawało.

- Gdyby słuchać pana Gduli, gdybyśmy chcieli być konsekwentni, to trzeba by było powiedzieć, że nie można nauczać historii. Bo historia przecież jest straszna, okropna. Ludzie się ciągle zabijają, mordują, jest rasizm, kolonializm, wyzysk, niewolnictwo. I to nie tylko białego przez czarnego, ale też w bardzo różnych konfiguracjach - mówił Sławomir Jastrzębowski.

Czytaj więcej:

Piotr Cywiński, publicysta tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl, ironicznie komentował, że w Polsce "pławimy się w języku nienawiści i tej nienawiści uczymy od małego". W ramach przykładów wymienił m.in. "Rotę" Marii Konopnickiej, w której pada sformułowanie "nie będzie Niemiec pluł nam w twarz", czy też Adama Mickiewicza, który "obraźliwie pisał o Moskalach".

vv663.jpg
"Próba taniego naśladowania Zachodu". Parafianowicz o pomyśle usunięcia powieści Sienkiewicza z listy lektur

- Naprawdę popadliśmy w paranoję, bo tak: należałoby zabronić dzieciom grać w chińczyka, (...) przyznam, że widziałem w cukierni ostatnio, gdy kupowałem ciastka, murzynka leżącego w gablocie i zadrżałem na samą myśl, czy mogę o to poprosić. Mieliśmy kwestię tej czerniny, karpia po żydowsku - no to jest straszne, przecież się go tłucze na wigilię (...). To jest straszne, co się dzieje - mówił Piotr Cywiński.

Dawid Wildstein, dziennikarz TVP oraz "Gazety Polskiej", dał interesujący przykład świętego Bazylego, jednego z najważniejszych świętych wczesnego chrześcijaństwa, a także jednego z głównych twórców relacji między chrześcijaństwem a antykiem. Jak wyjaśnił, te tradycje były ze sobą bardzo skonfliktowane. Mimo to dla świętego Bazylego oczywiste było, że w tradycji antyku trzeba dostrzec piękno, wartości, mądrość, nawet jeśli nie we wszystkim jest to zgodne z nauką Chrystusa.

- To świadomość, że nawet zupełnie inna kultura, nawet zupełnie inny świat jest w stanie dostarczyć pewną perspektywę, która wzbogaca naszą. Zwróćmy uwagę, jak bardzo to jest inkluzywne, a jak bardzo lewica tego nie umie, jak bardzo lewica jest prymitywna w stosunku do takiego podejścia, które mieli chociażby ci, którzy tworzyli chrześcijaństwo. Gdyby chrześcijaństwo miało takie podejście jak lewica, to wszystko by spłonęło, wszyscy mieliby zakaz czytania Platona, Arystotelesa, ponieważ są tam np. niewłaściwie przedstawione relacje męsko-męskie - mówił Dawid Wildstein.

Posłuchaj
45:23 PR24_mp3 2021_03_05-10-08-02_Publicyści.mp3 Publicyści o pomyśle eliminacji "W pustyni i w puszczy" z kanonu lektur ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Goście: Sławomir Jastrzębowski (ekspert ds. wizerunku), Piotr Cywiński ("Sieci"), Dawid Wildstein (TVP)
Data emisji: 05.03.2021
Godzina emisji: 10.08

PR24/jmo

Czytaj także

"Będą rozliczać partie z wiarygodności". Prof. Gdula o preferencjach wyborczych młodych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 08:55
- Młodzi ludzie są przeciwko rządowi, zdecydowanie odrzucają politykę PiS, będą szukać partii z lewicowymi treściami w programach. To cieszy, ale i jest wyzwaniem. Chcemy przekonać tych ludzi do siebie, pokazać, że jesteśmy partią, która ma pod tym względem kompleksowy program i jest najbardziej wiarygodna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Gdula, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Libicki: będąc za kompromisem, PO trzymała się centrowej pozycji, stanowisko ws. aborcji to błąd

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 17:20
- Przez sprawy światopoglądowe da się przejść wyłącznie, dając parlamentarzystom wolność w głosowaniu. Jeśli ktokolwiek będzie do czegokolwiek przymuszany, w jakąkolwiek stronę, grozi to wybuchem i wielkimi perturbacjami, co widzimy dziś na przykładzie Platformy Obywatelskiej - mówił w Polskim Radiu 24 senator PSL Jan Filip Libicki.
rozwiń zwiń